Spokojna zwyżka na rynku ropy

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ
opublikowano: 30-12-2020, 10:17

Przedostatni dzień 2020 roku na rynku ropy naftowej rozpoczyna się od spokojnych zwyżek. Cena ropy gatunku WTI umacnia się powyżej poziomu 48 USD za baryłkę, zaś notowania ropy gatunku Brent oscylują w okolicach 51,50 USD za baryłkę.

W bieżącym tygodniu, wepchniętym między Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok, handel na globalnych rynkach surowcowych jest wyraźnie przygaszony. Panuje jednak względny optymizm, wynikający z nadziei na szybkie wejście w życie nowego planu stymulacyjnego w Stanach Zjednoczonych, jak również z coraz większej liczby zaszczepionych na Covid-19 osób.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Te czynniki wspierają stronę popytową na rynku ropy naftowej. Pomagają jednak także dane dotyczące zapasów ropy naftowej w USA. Wczoraj Amerykański Instytut Paliw (American Petroleum Institute, API) podał, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy w USA spadły o prawie 4,8 mln baryłek, podczas gdy oczekiwano zniżki o około 2 mln baryłek.

Ostatecznie jednak inwestorzy i tak są ciekawi raportu Departamentu Energii USA, który zostanie opublikowany dzisiaj o 16:30 polskiego czasu. W ostatnich tygodniach dane API i departamentu potrafiły się od siebie wyraźnie różnić, mimo że historycznie na ogół wyliczenia bywają bardzo podobne.

Z kolei o 19:00 pojawią się dzisiaj dane dotyczące liczby funkcjonujących wiertni ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych, które są prognostykiem przyszłej produkcji. W ostatnich miesiącach widoczny był trend wyhamowania spadku liczby wiertni i powrotu do wzrostów, ale na razie wzrosty te mają niewielką dynamikę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane