Spokojnie, to tylko panika

opublikowano: 10-06-2018, 22:00

Kryzys polityczny, który m.in. wywindował oprocentowanie włoskich obligacji, nie szkodzi realnemu biznesowi — twierdzą polskie firmy robiące interesy z Włochami.

Ostatnie polityczne zawirowania na Półwyspie Apenińskim wywołały przed kilkoma dniami panikę na globalnych rynkach. W efekcie rentowność włoskich obligacji rządowych skoczyła w górę, a kurs euro poleciał w dół. Ignazio Visco, szef banku centralnego, ogłosił nawet — jak relacjonował „The Economist” — że kraj jest kilka kroków od utraty zaufania rynków.

— Taką sytuację Włoch znam z mediów, nie przełożyła się na realia biznesowe dla nas jako eksportera. Sprzedajemy tak jak do tej pory — zapewnia tymczasem Adam Zdanowski, współwłaściciel Zakładów Mięsnych Wierzejki.

O tym, że nie dzieje się nic zaskakującego, przekonująteż przedstawiciele innych eksporterów.

— Do Włoch sprzedajemy półprodukt serowy i, przynajmniej na razie, nie odczuwamy żadnych zmian związanych z sytuacją polityczno-gospodarczą na tamtym rynku. Teraz też jesteśmy w trakcie realizacji jednego z zamówień, wszystko przebiega jak wcześniej — mówi Edward Bajko, szef Spomleku.

Włochy są jednym z trzech największychrynków eksportowych Grupy Oknoplast. Przychody, które tam uzyskuje, stanowią prawie jedną czwartą jej sprzedaży.

— Monitorujemy sytuację na włoskim rynku, jednak przynajmniej na razie nie widać, aby zachodziły tam jakiekolwiek zmiany. Realizujemy nasze zamierzenia biznesowe zgodnie z planem, nie ma żadnych opóźnień w płatnościach ani innych problemów — zapewnia Mikołaj Placek, prezes Grupy Oknoplast.

Nie ma żadnych kłopotów również z handlem w przeciwną stronę.

— Biznes prowadzimy tak jak do tej pory, produkty trafiają do nas na czas, współpraca z włoskimi partnerami układa się bardzo dobrze. Nic nie wskazuje na to, żeby w naszej branży miało się zdarzyć coś, co mogłoby zachwiać biznesem — twierdzi Sławomir Chłoń, prezes firmy Organic Farma Zdrowia (OFZ).

Jej głównym akcjonariuszem od prawie dwóch lat jest włoska grupa EcorNaturaSì. OFZ prowadzi sieć sklepów z ekoproduktami, żywnością, kosmetykami oraz środkami higieny osobistej i domowej. Część towarów sprowadza za pośrednictwem spółki matki z Włoch.

2,4 mld EUR Taką wartość miał nasz eksport towarów do Włoch w I kw. 2018 r. (dane GUS)...

4,6 proc. ...taki był jego udział w naszym eksporcie ogółem...

6,1 proc. ...a o tyle spadła jego wartość w ujęciu r/r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer, Michalina Szczepańska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Spokojnie, to tylko panika