Spokojny handel na złotym

PAP
31-10-2013, 16:09

W czwartek na rynku złotego panował relatywny spokój - stwierdzili analitycy. W ich opinii w piątek, gdy nieobecni będą inwestorzy z Polski, zmienność na złotym powinna być niewielka. W czwartek ok. godz. 15.40 euro kosztowało 4,18 zł, a dolar - 3,07 zł.

Ekonomista Banku Pocztowego Piotr Łysienia stwierdził, że po środowej decyzji Fed sytuacja na rynku była relatywnie spokojna. "Obserwowany spadek kursu euro/dolara wynikał z wyraźnego obniżenia się inflacji w strefie euro i związanych z tym spekulacji, że Europejski Bank Centralny w przyszłym tygodniu może zdecydować się na obniżkę stóp procentowych" - wskazał.

"Na krajowym rynku nie były publikowane istotne dane makroekonomiczne, co przełożyło się na spokojny handel przed weekendem w okolicach poziomów notowanych w ostatnich dniach" - dodał.

W opinii ekonomisty w piątek, kiedy krajowy rynek będzie zamknięty, w centrum zainteresowania znajdą się publikację danych dotyczących PMI w Chinach, Wielkiej Brytanii i USA (w USA obserwowana będzie również publikacja indeksu ISM).

"Kontynuacja publikacji wskaźników PMI będzie miała miejsce w poniedziałek, kiedy zostaną opublikowane dane dla Polski, Niemiec oraz strefy euro. Te odczyty będą kształtować nastroje rynkowe w pierwszej części przyszłego tygodnia w oczekiwaniu na posiedzenia banków centralnych: NBP, EBC i Banku Anglii" - stwierdził.

Analityk Raiffeisen Polbank Tomasz Regulski również wskazał, że w czwartek na rynku złotego niewiele się wydarzyło. W przypadku pary euro/złoty poruszała się ona w przedziale 4,17-4,1850.

Dodał, że w piątek pod nieobecność inwestorów z Polski płynność na złotym będzie niewielka. "Oczywiście mniejsza płynność rodzi czasem ryzyko gwałtowniejszych ruchów, ale nie sądzę, aby stało się tym razem" - ocenił.

"Na jutro nie ma zaplanowanych istotnych wydarzeń na innych rynkach, poza wskaźnikiem ISM w USA, które mogłyby spowodować jakieś większe zmiany w notowaniach złotego. Myślę, że przy względnej odporności złotego na odczyty w ostatnim czasie, to dane z USA nie powinny wpłynąć na kurs naszej waluty" - dodał.

Zdaniem Regulskiego bieżący tydzień złoty powinien zakończyć, w relacji do euro na poziomie 4,18-4,19 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Spokojny handel na złotym