Spokojny ostatni dzień roku

XTB
opublikowano: 31-12-2007, 11:42

Ostatni dzień 2007 roku upływa pod znakiem oscylacji kursu EUR/USD w przedziale 1,4699-1,4747 dolara. Kolejne godziny nie powinny przynieść istotnych zmian na rynku, pomimo że o godzinie 16-tej zostaną opublikowane listopadowe dane o sprzedaży domów na amerykańskim rynku wtórnym.

Analitycy szacują, że sprzedaż pozostanie na poziomie z października, kiedy była najniższa od 1999 roku. Jednak po piątkowych danych o sprzedaży nowych domów w USA, która spadła w listopadzie aż o 9 proc. do 647 tys. (najgorszy wynik od kwietnia 1995 roku), można mieć obawy czy dzisiejsze dane nie będą słabsze od prognoz.
Tyle tylko, że poranne osunięcie EUR/USD z dziennych maksimów na 1,4747 do minimów na 1,4699 dolara pokazuje, że te obaw nie wystarczą dziś do pociągnięcia notowań mocno w górę. Dlatego też dane musiałby być dramatycznie słabe, żeby sprowokować wyprzedaż dolara. Wyprzedaż zapewne silną, gdyż niska płynność mogłaby sprzyjać zdecydowanym ruchom.

Obecny tydzień, z uwagi na Nowy Rok, jest tygodniem świątecznym. Wątpliwe jest jednak, żeby charakteryzował się on mniejszą zmiennością na forexie. Powrót obaw o kondycję amerykańskiej gospodarki oraz odradzające się, nieco irracjonalne w zestawieniu z rosnącą inflacją w USA, spekulacje odnośnie możliwych obniżek stóp procentowych przez Fed sprawiają, że inwestorzy z dużą uwagę będą przyglądać się raportom makroekonomicznym płynącym z USA.

Z licznej grupy publikowanych w tym tygodniu danych, oprócz tych dzisiejszych, na uwagę zasługują piątkowe dane z rynku pracy i indeks ISM dla sektora usług. Z naciskiem na te pierwsze dane. Ostatnie tygodniowe odczyty wskazują na powolna, ale systematycznie pogarszającą się sytuacją na tym rynku. Gdyby to zostało potwierdzone w piątek, to test psychologicznego poziomu 1,50 dolara na EUR/USD, byłby w zasięgu możliwości byków (chociaż już jego trwałe przełamanie wydaje się mało realne).

Sytuacja techniczna na wykresie EUR/USD, od momentu gdy para ta wróciła powyżej poziomu 1,4570 dolara, negując zapowiadającą spadki formację głowy z ramionami oraz wybijając się powyżej 5-tygodniowej linii bessy na wykresie godzinowym, każe raczej przygotować się na test okolic 1,50  niż 1,40 dolara. Jednak już trwałe pokonanie tego poziomu będzie bardzo trudne.

O godzinie 11:23 kurs EUR/USD testował poziom 1,4714 dolara.

Marcin R. Kiepas
marcin.kiepas@xtb.pl
X-Trade Brokers DM S.A.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: XTB

Polecane