Spokojny ostatni dzień roku

XTB
opublikowano: 31-12-2007, 11:42

Ostatni dzień 2007 roku upływa pod znakiem oscylacji kursu EUR/USD w przedziale 1,4699-1,4747 dolara. Kolejne godziny nie powinny przynieść istotnych zmian na rynku, pomimo że o godzinie 16-tej zostaną opublikowane listopadowe dane o sprzedaży domów na amerykańskim rynku wtórnym.

Analitycy szacują, że sprzedaż pozostanie na poziomie z października, kiedy była najniższa od 1999 roku. Jednak po piątkowych danych o sprzedaży nowych domów w USA, która spadła w listopadzie aż o 9 proc. do 647 tys. (najgorszy wynik od kwietnia 1995 roku), można mieć obawy czy dzisiejsze dane nie będą słabsze od prognoz.
Tyle tylko, że poranne osunięcie EUR/USD z dziennych maksimów na 1,4747 do minimów na 1,4699 dolara pokazuje, że te obaw nie wystarczą dziś do pociągnięcia notowań mocno w górę. Dlatego też dane musiałby być dramatycznie słabe, żeby sprowokować wyprzedaż dolara. Wyprzedaż zapewne silną, gdyż niska płynność mogłaby sprzyjać zdecydowanym ruchom.

Obecny tydzień, z uwagi na Nowy Rok, jest tygodniem świątecznym. Wątpliwe jest jednak, żeby charakteryzował się on mniejszą zmiennością na forexie. Powrót obaw o kondycję amerykańskiej gospodarki oraz odradzające się, nieco irracjonalne w zestawieniu z rosnącą inflacją w USA, spekulacje odnośnie możliwych obniżek stóp procentowych przez Fed sprawiają, że inwestorzy z dużą uwagę będą przyglądać się raportom makroekonomicznym płynącym z USA.

Z licznej grupy publikowanych w tym tygodniu danych, oprócz tych dzisiejszych, na uwagę zasługują piątkowe dane z rynku pracy i indeks ISM dla sektora usług. Z naciskiem na te pierwsze dane. Ostatnie tygodniowe odczyty wskazują na powolna, ale systematycznie pogarszającą się sytuacją na tym rynku. Gdyby to zostało potwierdzone w piątek, to test psychologicznego poziomu 1,50 dolara na EUR/USD, byłby w zasięgu możliwości byków (chociaż już jego trwałe przełamanie wydaje się mało realne).

Sytuacja techniczna na wykresie EUR/USD, od momentu gdy para ta wróciła powyżej poziomu 1,4570 dolara, negując zapowiadającą spadki formację głowy z ramionami oraz wybijając się powyżej 5-tygodniowej linii bessy na wykresie godzinowym, każe raczej przygotować się na test okolic 1,50  niż 1,40 dolara. Jednak już trwałe pokonanie tego poziomu będzie bardzo trudne.

O godzinie 11:23 kurs EUR/USD testował poziom 1,4714 dolara.

Marcin R. Kiepas
marcin.kiepas@xtb.pl
X-Trade Brokers DM S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: XTB

Polecane