Spokojny początek tygodnia

  • Anna Wrzesińska
opublikowano: 23-03-2015, 13:15

Początek tego tygodnia rozpoczyna się bardzo spokojnie na rynku walutowym. W centrum zainteresowania inwestorów będą pozostawały wystąpienie publiczne członków Rezerwy Federalnej i Europejskiego Banku Centralnego.

O godzinie 15:00 będzie przemawiał szef EBC Mario Draghi. Po południu wystąpią także John Williams oraz Stanley Fisher, obydwaj z prawem głosu. Williams reprezentujący bardziej gołębie skrzydło Fed najprawdopodobniej będzie argumentował, że lepiej podwyższać stopy procentowe w USA później niż ryzykować, że zbyt wczesne zacieśnianie polityki monetarnej utrudni powrót inflacji do celu. W podobnym tonie może wypowiadać się Fisher. Rezerwa Federalna podkreślała w ostatnim czasie, że podwyżka kosztu pieniądza nastąpi w sytuacji, kiedy decydenci będą przekonani, że inflacja powróci do celu w średnim terminie  oraz sytuacja na rynku pracy będzie dalej się poprawiać. Zdaniem Loretty Mester- szefowej Fed z Cleveland- program skupu aktywów oraz utrzymywanie niskich stóp procentowych od 2008 roku w USA powinny przyczynić się do powrotu inflacji do celu na poziomie 2,0%.  Jak na razie dolar w dalszym ciągu pozostaje w fazie korekty. Waluta amerykańska będzie wrażliwa na publikowane dane makroekonomiczne w najbliższym czasie. Dziś poznamy odczyt sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA. Analitycy spodziewają się dobrych danych z rynku nieruchomości, choć czynnikiem ryzyka pozostają złe warunki pogodowe, które mogły mieć wpływ na sprzedaż.  Ważniejsze dane dla dolara będą publikowane w kolejnych dniach. W centrum zainteresowania pozostają jutrzejsze dane dotyczące inflacji bazowej, a także zamówienia na dobra trwałego użytku oraz wstępne odczyty indeksów PMI dla gospodarki amerykańskiej.

Podczas poniedziałkowej sesji poznamy wstępny odczyt indeksu zaufania konsumentów w strefie euro.  Konsensus rynkowym zakłada, że wskaźnik ten wzrósł w marcu do poziomu -5,95 pkt. z -6,7 pkt. Lepsze dane mogą sprzyjać w kontynuacji korekty wzrostowej na eurodolarze.

EURUSD

Eurodolar handlowany jest nieco powyżej poziomu 1,08. W średnim terminie ważnym wsparciem pozostaje rejon 1,05. Jak na razie w dalszym ciągu obserwujemy próbę kontynuacji korekty wzrostowej na EURUSD w oczekiwaniu na nowe impulsy do silniejszego ruchu na dolarze. Na wykresie H4 para handlowana jest powyżej górnego ograniczenia chmury ichimoku i ponownie testuje opór w postaci 100-okresowej średniej EMA, co sprzyja odreagowaniu. Z technicznego punktu widzenia wyjście powyżej maksimum lokalnego na poziomie 1,0881 powinno stać się impulsem do powrotu w okolice ważnego geometrycznego oporu w rejonie 1,10 wynikającego z 50% zniesienia Fib całości fali spadkowej z  poziomu 1,1485 oraz projekcji 127,2% całości fali korekcyjnej kształtującej się w dniach 26.I-3.II.2015 roku.

EURGBP

Na EURGBP trwa korekta wzrostowa. Począwszy od 12 marca para znajduje się na coraz wyższych poziomach cenowych. Zgodnie z japońską techniką inwestycyjną para znajduje się powyżej linii kijun, co powinno sprzyjać powrotowi tej pary w okolice dolnego ograniczenia chmury ichimoku. Impulsem do realizacji tego scenariusza będzie wyjście powyżej maksimum lokalnego na poziomie 0,7292, co może doprowadzić do wzrostów na tej parze w okolice 0,7403, gdzie opór wyznacza 38,2% zniesienia Fib całości fali spadkowej z poziomu 0,8038.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Wrzesińska, Noble Securities S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Spokojny początek tygodnia