Spółdzielcy szykują ripostę dla UKIE

Beata Tomaszkiewicz
06-05-2003, 00:00

Projekt nowelizacji ustawy o bankach spółdzielczych jest niezgodny z unijnym prawem — twierdzi Urząd Komitetu Integracji Europejskiej. Krajowy Związek Banków Spółdzielczych nie zgadza się z tym stanowiskiem.

W sejmowej Komisji Finansów Publicznych trwają prace nad nowelizacją ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych (BS), ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających. Okazuje się, że wątpliwości dotyczące ustawy ma Urząd Komitetu Integracji Europejskiej.

Nowela daje m.in. BS, które nie mają funduszy własnych na poziomie 1 mln EUR (4,3 mln zł), prawo do zwolnienia z podatku dochodowego 75 proc. dochodów uzyskanych w wyniku operacji z członkami. Warunkiem jest przeznaczenie 90 proc. wypracowanego zysku brutto na zwiększenie funduszy własnych.

Zgodnie z innym nowym zapisem, banki zwolnione byłyby też z odprowadzania do NBP rezerwy obowiązkowej pod warunkiem przekazania co najmniej 85 proc. zysku na zwiększenie funduszu zapasowego. Do czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej banki zwolnione zostałyby z rezerwy do kwoty 2 mln EUR (8,6 mln zł), a następnie do czasu pełnego członkostwa w unii gospodarczej i walutowej do 1,2 mln EUR (5,2 mln zł).

— Te zapisy dają szansę bankom spółdzielczym na szybsze zwiększenie funduszy własnych do wymaganego poziomu. Pozwolą im także na poprawę pozycji konkurencyjnej na rynku — uważa Eugeniusz Laszkiewicz, przewodniczący Krajowego Związku Banków Spółdzielczych (KZBS).

BS mają czas do końca 2007 r. na zwiększenie funduszy własnych do 500 mln EUR (ponad 2 mld zł) i do 2012 r. do 1 mld EUR (4,3 mld zł).

Jednak w opinii Komitetu Integracji Europejskiej, któremu przewodniczy Danuta Hübner, ustawa jest niezgodna z prawem Unii Europejskiej.

Zwolnienie z podatku dochodowego dla określonych banków spółdzielczych jest niezgodne z zasadami udzielania pomocy publicznej — brzmi stanowisko komitetu.

Podkreślono w nim, że to samo dotyczy zwolnienia z rezerwy obowiązkowej. W opinii komitetu, przepisy te zakłócają konkurencyjność przez uprzywilejowanie określonej grupy banków, a w kontekście globalnym — określonych dziedzin gospodarki.

— Właśnie przygotowujemy kontrstanowisko, w którym zamierzamy udowodnić, że wprowadzając te zapisy do ustawy nie łamiemy prawa Unii Europejskiej, gdyż zwolnienie z części podatku czy rezerwy nie jest pomocą publiczną — mówi Eugeniusz Laszkiewicz.

Stanowisko KZBS wkrótce będzie gotowe.

Okiem bankowca

Związek Banków Polskich jest za wyrównaniem szans polskich banków i unijnych. Dlatego zmniejszenie obciążeń podatkowych i parapodatkowych dla polskich instytucji finansowych będzie jednym z głównych celów obecnego zarządu ZBP. Polski sektor bankowy jest nadmiernie obciążony. Opowiadamy się nie tylko za zwolnieniem banków z części rezerwy obowiązkowej, ale za stopniowym dochodzeniem do jej likwidacji w ogóle.

Krzysztof Pietraszkiewicz prezes ZBP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Spółdzielcy szykują ripostę dla UKIE