Spółka Cormaya planuje emisję

  • Alina Treptow
19-03-2014, 00:00

Producent odczynników nie chce wojny z Włochami. Pokój będzie go kosztował kilkadziesiąt milionów złotych.

Temperatura we Włoszech jest dużo wyższa niż w Polsce — i nie jest to wyłącznie kwestia klimatu. Przekonał się o tym ostatnio PZ Cormay, producent odczynników i sprzętu diagnostycznego. Trzy tygodnie temu do sądu arbitrażowego w Mediolanie wpłynął pozew spółki Diagnostica Holding przeciwko Orphée, spółce zależnej Cormaya, która rok temu kupiła od Włochów firmę Diesse Diagnostica (DD).

Włosi twierdzą, że Orphée nie wywiązała się z umowy (nie wykupiła pozostałych 50 proc. akcji) i domagają się blisko 7 mln EUR odszkodowania. Tomasz Tuora, prezes Cormaya, chce jak najszybciej zakończyć polsko-włoską wojnę. Proponuje pokój.

— Doszliśmy do wniosku, że potyczki prawników mogą potrwać kilka lat. Szkoda marnować czas i pieniądze, postanowiliśmy więc wykupić pozostałe akcje — mówi Tomasz Tuora.

Spółka Cormaya od początku była zainteresowana zakupem wszystkich akcji DD (dzięki inwestycji firma poszerzyła ofertę m.in. o wysokomarżowe testy immunologiczne).

Strony poróżniły się jednak o cenę. Wstępna umowa, podpisana w 2013 r., zakładała, że za 100 proc. akcji Włosi dostaną 30 mln EUR. Za połowę kupujący już zapłacił 15 mln EUR, za drugą chce jednak zapłacić mniej, bo — jak tłumaczy — po przejęciuwyszły na jaw fakty, które obniżyły wyniki spółki (chodzi m.in. o niezaksięgowane wcześniej koszty).

Planowany wydatek nie pokrzyżuje inwestycyjnych planów Cormaya, których większość wiąże się z BlueBoksem, innowacyjnym analizatorem krwi, który firma chce wkrótce wprowadzić na rynek. W ciągu dwóch lat na ten projekt przeznaczy około 60 mln zł z budżetu inwestycyjnego wartości 94 mln zł. Pieniądze na włoskie zakupy grupa chce zdobyć na rynku.

— Początkowo myśleliśmy o obligacjach, ostatecznie jednak stanęło na emisji akcji Orphée — mówi Tomasz Tuora. W ramach emisji prywatnej, planowanej na kwiecień, spółka chce pozyskać blisko 36 mln zł. Aby zachować większościowy udział, jedną trzecią nowych akcji obejmie Cormay.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Spółka Cormaya planuje emisję