Spółka HCH przejęła teren po cukrowni

opublikowano: 10-07-2014, 00:00

W Małej Wsi będą produkowane elementy do budowy domów z magmy. Spółka z ekologiczną technologią rusza w świat.

Leżąca w pobliżu Płocka Mała Wieś ściągnęła inwestora. To spółka HCH, która — jak chwali się urząd gminy — zamierza docelowo produkować 2 tys. domów rocznie i zatrudniać kilkadziesiąt osób. Firma kupiła ponad 5 ha gruntów byłej Cukrowni Mała Wieś.

Zobacz więcej

POCZĄTEK DROGI: Spółka Andrzeja (z lewej) i Jerzego Haintzów, architekta i inżyniera energetyki lotnictwa, chce w zakładzie w Małej Wsi produkować w systemie HCH 2 tys. domów rocznie. Na razie ma jeden gotowy — pokazowy. Kilka kolejnych jest w budowie. [FOT. ARC]

— Na razie wygraliśmy przetarg, transakcji dokonamy lada dzień. W istniejącej hali zlokalizujemy jeden z dwóch planowanych zakładów produkcyjnych współfinansowanych w ramach dotacji z UE. Zakład badawczo-rozwojowy mamy już w Zgierzu — wyjaśnia Andrzej Haintze, prezes HCH. Firma korzysta z unijnych dotacji: działania 4.6 (20 mln zł na pierwsze wdrożenie technologii), 5.4 (178 tys. zł na rozszerzenie ochrony patentowej) i 6.1 (399,7 tys. zł na rozszerzenie działalności za granicą).

— Dzięki produkcji w Małej Wsi będziemy w stanie produkować rocznie 3 mln elementów. Planujemy też rozwinięcie produkcji o kolejne systemowe elementy budowlane, w tym m.in. stropy — zapowiada Andrzej Haintze.

Spółka Andrzeja i Jerzego Haintzów opracowała system modułowych prefabrykatów budowlanych ze skały perlitowej (magmowej), które łączy się bez użycia dodatkowych spoiw. Energooszczędne domy buduje się szybko i tanio,bez potrzeby dodatkowej warstwy izolacji termicznej. Pokazowy dom można obejrzeć w Zgierzu, kolejny powstaje w Warszawie, a do końca roku pojawią się jeszcze trzy.

— Jesienią będziemy realizować w Polsce 2-3 osiedla. Założyliśmy spółkę HCH Development, która zajmuje się negocjacjami z deweloperami i zorganizowanymi klientami, jak gminy. Wkrótce powstanie HCH Budownictwo, ponieważ chcemy na zlecenie inwestorów budować również samodzielnie. Na tym etapie rozwoju nie przewidujemy sprzedaży samych materiałów, lecz stawiamy na budowę domów w stanie surowym lub deweloperskim — mówi prezes HCH.

Spółka ma pierwsze zagraniczne zlecenie — na Ukrainie. Realizacja ruszy w przyszłym miesiącu. Jeszcze w tym roku HCH otworzy spółkę w USA, gdzie również zamierza produkować.

— Rozmawiamy z wieloma krajami Europy, Afryki zachodniej i północnej czy Azji. Liczymy na udział w programach rządowych, np. budowy szkół czy szpitali. Naszym atutem jest fakt, że do budowy nie używa się wody, a prace można prowadzić w każdej temperaturze — podkreśla Andrzej Haintze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy