Holenderski impuls dla Inno-Gene

opublikowano: 25-01-2021, 08:32
aktualizacja: 25-01-2021, 13:42

Spółka-córka Inno-Gene przetestował szybkim testami pasażerów lotu z Poznania do Amsterdamu. Liczy na więcej.

Metodę RT-LAMP na polskim lotnisku wykorzystano po raz pierwszy i dotyczyła pasażerów lotu linią KLM. Mieli oni możliwość skorzystania z punktu, znajdującego się na lotnisku Poznań-Ławica. To właśnie z inicjatywy właściciela portu zorganizowano punkt. Koszt przeprowadzenia testu RT-LAMP wynosił 219 zł i ponosił go pasażer.

Królestwo Holandii wymaga od kilku dni, by pasażerowie lotów do tego kraju mieli negatywny wynik testu molekularnego na koronawirusa metodą RT-PCR, przeprowadzonego do 72 godzin przed odlotem oraz szybkiego antygenowego, przeprowadzonego nie wcześniej niż 4 godziny przed odlotem. Alternatywnie, można wykonać tylko test metodą LAMP (wtedy RT-PCR nie jest konieczny) - nie wcześniej niż 4 godziny przed odlotem.

“Cała operacja została przeprowadzona bez zarzutów. Zadziałały wszystkie wcześniej opracowane procedury. (...) Według specjalistów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo oraz przedstawicieli największych linii lotniczych na świecie, zastosowane już przez rząd holenderski przepisy wkrótce będą obowiązywać w większości krajów. Zdaniem władz IATA są najbardziej efektywną metodą na odrodzenie ruchu lotniczego na całym świecie.” - podało CBDNA.

IATA to organizacja zrzeszająca przewoźników lotniczych. Od 28 stycznia przy locie do Finlandii wymagane jest wykonanie testu na koronawirusa, a jedną z uznanych metod jest LAMP.

– Wyniki testu RT-LAMP uznawane są już na lotniskach i przejściach granicznych m.in. w Holandii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Kanadzie - mówi Mariusz Herman, prezes CBDNA, który dodaje, że spółka prowadzi wstępne rozmowy z dwiema liniami lotniczymi w sprawie wykorzystania “szybkich” testów.

Jak podkreśla Mariusz Herman, testy RT-LAMP są równie precyzyjne, jak powszechnie stosowane obecnie testy RT-PCR. Te ostatnie wykonuje się w laboratoriach, a w Polsce na wynik trzeba czekać 24-48 godzin (w zależności od obłożenia laboratoriów).

- W przypadku naszego testu wykonanego metodą RT-LAMP czas od pobrania wymazu do otrzymania wyniku w wersji elektronicznej lub papierowej na lotnisku to maksymalnie 30 minut. Na czas wykonania testu ogromny wpływ ma biurokracja, niezbędna do przeprowadzenia testu i wydania wyniku. Nasz system informatyczny CBDNA LAB TEST całą procedurę wykonuje w kilka minut - mówi Mariusz Herman.

Inno-Gene to jedna z najgorętszych spółek ostatnich miesięcy. Jej notowania poszybowały w górę, a następnie mocno spadły po tym, jak sprzedaż testów na koronawirusa nie rozkręciła się tak, jak liczyli na to inwestorzy.

W grudniu firma sprzedała do dystrybutorów zestawy testowe RT-LAMP o wartości ponad 5 mln zł netto.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane