Spółka Ital Pol zamierza kupić Browar Bojanowo

Paweł Mazur
opublikowano: 19-09-2001, 00:00

Spółka Ital Pol zamierza kupić Browar Bojanowo

Spółka Ital Pol Polska planuje za 500 tys. zł kupić browar Bojanowo. Czeska firma przymierza się też do przejęcia browaru w Siemianowicach, wchodzącego w skład upadłych Browarów Górnośląskich. Browarem w Zabrzu, wycenionym na 18 mln zł interesuje się polska grupa kapitałowa.

Browar Bojanowo, postawiony w stan upadłości w 1999 roku (zadłużony na blisko 2 mln zł), chce kupić spółka Ital Pol Polska. Firma od sierpnia 2000 r. jest dzierżawcą (umowa wygasa w październiku) Bojanowa i to ona jest najpoważniejszym kandydatem do jego przejęcia. Cena browaru wraz z kolejnymi przetargami ulegała stopniowemu obniżaniu. Z początkowych około 4,5 mln zł do 1,5 mln zł, w ostatniej wrześniowej przetargowej ofercie, w której miano wyłonić przyszłego właściciela wielkopolskiego browaru.

Syndyk zaakceptował

Tak się nie stało, gdyż nikt nie złożył oferty zakupu. Cena dla kierownictwa Ital Polu była też zbyt wygórowana. Firma z udziałem czeskiego kapitału złożyła więc ofertę zakupową na kwotę około 500 tys. zł. Wczoraj do firmy dotarło pismo, w którym syndyk Bojanowa zaakceptował warunki zakupu przedstawione przez Ital Pol.

— Szkoda, że cały proces trwał tak długo. W tym czasie podjęliśmy już decyzję o zakupie innego browaru i to trochę komplikuje całą sprawę. Teraz wiele zależy od banków, czy udzielą nam większych kredytów, które pozwoliłyby na sfinansowanie dwóch transakcji — mówi Marek Jędrzejewski, prezes Ital Polu.

Bojanowo ma zdolności produkcyjne sięgające 80 tys. hl piwa rocznie. Obecnie zakład sprzedaje około 1,5 tys. hl piwa miesięcznie.

Siemianowice w planach

Drugim browarem, który jest na celowniku Ital Polu, jest zakład w Siemianowicach wchodzący w skład Browarów Górnośląskich z Zabrza. Mimo sześciu prób zbycia majątku tego browaru, nie znalazł się chętny. Browar wyceniony został na około 500 tys. zł. Z majątku BG (tu długi sięgają ogółem około 80 mln zł), nie udało się też sprzedać browaru w Raciborzu, którego cenę ustalono na 1 mln zł. W obu tych przypadkach termin składania ofert przetargowych minie 28 września.

Problem z Zabrzem

Największym zakładem produkcyjnym górnośląskiego producenta piwa jest browar w Zabrzu, który podobnie jak poprzednie, znajduje się w upadłości i nie znalazł nowego właściciela. Obecnie browar został wystawiony do sprzedaży za 18 mln zł.

W tym wypadku termin składania kolejnych przetargowych ofert minie przypuszczalnie 19 października. I w tym wypadku jest szansa na znalezienie inwestora, gdyż zakładem interesuje się jedna z polskich grup kapitałowch.

— Z tym inwestorem prowadzimy obecnie rozmowy — potwierdza Zbigniew Suliga, syndyk masy upadłościowej BG.

Zabrze jest w stanie sprzedawać około 220 tys. hl piwa rocznie. Przy nakładach inwestycyjnych sięgających kilkunastu milionów złotych, zakład ten może produkować do 450 tys. hl piwa. Syndyk BG w Zabrzu na prowadzenie działalności gospodarczej ma pozwolenie do końca października. Jeżeli do tego czasu nie uda się sprzedać firmy, wówczas może ona zostać zamknięta, co będzie oznaczało zwolnienie z pracy około 200 osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Mazur

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Spółka Ital Pol zamierza kupić Browar Bojanowo