Spółka Mennicy musi zwrócić pieniądze

opublikowano: 24-10-2017, 07:38
aktualizacja: 24-10-2017, 07:44

Decyzją Naczelnika Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego Mennica Metale Szlachetne (MMSZ; spółka znajduje się w restrukturyzacji) ma zwrócić w sumie 16,8 mln zł (powiększone o odsetki za zwłokę), ponieważ zawyżała należny VAT.

Sprawa to następstwo kontroli danych za rok 2012. Urzędnicy twierdzą, że faktury VAT otrzymane przez MMSZ od wybranych kontrahentów, potwierdzające dokonanie przez MMSZ zakupów towarów, nie mogły stanowić podstawy obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w nich wskazany.

"Na podstawie informacji posiadanych przez Emitenta odnośnie stanu faktycznego i oceny prawnej dokonanej przez doradców prawnych MMSZ, MMSZ w sposób prawidłowy i rzetelny prowadzi wszelkie rozliczenia w podatku VAT, w tym w szczególności za okres będący przedmiotem Decyzji, dlatego istniały wszelkie faktyczne i prawne przesłanki do dokonania na rzecz Mennicy-Metale Szlachetne S.A. wnioskowanego zwrotu nadwyżki podatku od towarów i usług. Niezależnie od powyższego MMSZ podkreśla, że potwierdzone kwestionowanymi fakturami VAT dostawy metali szlachetnych od jej kontrahentów były realizowane na warunkach rynkowych. MMSZ nie wiedziała, ani nie mogła wiedzieć, że dostawy metali szlachetnych objęte kwestionowanymi fakturami mogły się wiązać z jakimikolwiek uchybieniami w rozliczeniach podatku VAT dokonywanych przez jej kontrahentów. Ponadto MMSZ oświadcza, że dokonywała i dokonuje rzetelnej i pełnej weryfikacji podmiotów z którymi współpracuje w ramach dostępnych instrumentów faktycznych i prawnych" - broni się Mennica, która wyłączyła już z konsolidacji MMSZ, dlatego jej problemy nie obciążą wyników grupy. 

MMSZ planuje odwołać się od decyzji. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu