Spółka pracownicza chce akcji Łmeatu

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 08-05-2001, 00:00

Spółka pracownicza chce akcji Łmeatu

Już po raz drugi w tym roku MSP wezwało do rokowań zainteresowanych kupnem pakietu kontrolnego Zakładów Mięsnych Łmeat. Również po raz drugi pracownicy będą ubiegali się o przejęcie kontroli nad zakładem. Tym razem liczą, że utworzenie spółki pracowniczej pozwoli im zdobyć przychylność resortu skarbu.

Nie minęło 5 miesięcy od daty pierwszego zaproszenia do rokowań w sprawie zakupu akcji ZM Łmeat, a Ministerstwo Skarbu Państwa zdecydowało się powtórnie zaoferować od 10 do 70 proc. akcji spółki. MSP znów zamierza wystawić do sprzedaży nie mniej niż 440 tys. oraz nie więcej niż 3 080 tys. akcji imiennych jednemu nabywcy. Wartość jednej akcji wynosi 10 zł.

Obecnie najpoważniejszym kandydatem do nabycia strategicznego pakietu akcji Łmeatu są jego pracownicy.

— Pierwszą ofertę pracowniczą MSP odrzuciło, gdyż nie spełniała ona warunków formalnych. Powód był prosty. Pracownicy naszego zakładu wystąpili jako osoby fizyczne do resortu skarbu o przyznanie im strategicznego pakietu akcji Łmeatu, co kłóciło się z procesem prywatyzacji. Teraz pracownicy rozważają ponowne uczestnictwo w prywatyzacji w nieco innej formie. Tym razem chcemy utworzyć spółkę pracowniczą — przyznaje Leszek Spaliński, prezes ZM Łmeat.

Zarząd podkreśla, iż oferta pracownicza jest najkorzystniejsza dla zakładu i gwarantuje dalszy rozwój. Zdaniem przedstawicieli spółki, takich gwarancji nie daje pojawienie się w strukturach Łmeatu konkurencyjnego zakładu. Wcześniej do kupna pakietu akcji przymierzał się Sokołów.

— Za ofertą Sokołowa kryło się przejęcie naszych udziałów w rynku — zaznacza Leszek Spaliński.

Po zbadaniu dokumentów Łmeatu Sokołów odstąpił jednak od złożenia oferty wiążącej. To właśnie oraz odrzucenie oferty pracowniczej zmusiło MSP do ogłoszenia powtórnych rokowań. Teraz wszystko ma rozstrzygnąć się do 13 lipca.

Zakład w Łukowie zatrudnia 1,5 tys. osób. W ubiegłym roku spółka osiągnęła przychody na poziomie ponad 204 mln zł osiągając zysk wysokości 2,5 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Spółka pracownicza chce akcji Łmeatu