Spółki chwalą się zyskami i prognozami

Adrian Boczkowski
opublikowano: 08-02-2010, 00:00

Spółki z głównego parkietu GPW rozpoczęły sezon publikacji wyników kwartalnych, a na NewConnect trwa czas prezentowania szacunkowych wyników z zeszłego roku. Oczywiście nie jest to obligatoryjne, więc robią to jedynie te spółki, które szczególnie dbają o komunikację z inwestorami. Większość oficjalnych raportów rocznych firm z rynku alternatywnego trafi na rynek za ponad miesiąc.

Już teraz jednak wiadomo, czego można spodziewać się po wynikach PSW Holding (grupa handlowo-inwestycyjna). Wstępne dane mówią o 930 tys. zł zysku netto przy 54,7 mln zł przychodów. Jednocześnie wartość księgową spółki można szacować na ponad 3,2 mln zł. To oznacza, że aktualny wskaźnik C/WK wynosi około 4, a C/Z — około 14. W przypadku agencji PR Liberty Group szacunki mówią o 290 tys. zł czystego zarobku przy 3,6 mln zł sprzedaży. Obecnie spółka jest więc wyceniana również na około 14 razy więcej niż zeszłoroczny zysk netto.

Na NewConnect nie brakuje spółek, które odważnie prognozują przyszłe wyniki. Należy do nich m.in. Domex-Bud Development, który w tym roku zamierza mieć 9,2 mln zł przychodów i 1,5 mln zł zysku netto. Inwestorzy liczą prawdopodobnie na więcej lub spodziewają się szybkiego rozwoju spółki w dalszej przyszłości, bo pomimo prognozowanego wskaźnika C/Z na poziomie 17,6, nie zobaczyliśmy wyprzedaży akcji.

Mizerne zainteresowanie inwestorów dotyczyło w końcówce tygodnia papierów oponiarskiego Orła. Z szacunków spółki wynika, że przez pierwsze 10 miesięcy 2009 r. miała 214 tys. zł straty operacyjnej. Na sprzedaży i serwisie opon wciąż nie potrafi więc wypracować zysku. Przełomem ma być uruchomienie produkcji granulatu ze zużytych opon (17 mln zł, czyli około 65 proc. kosztów zakładu, pochodzi ze środków unijnych). Dzięki temu w 2011 r. zysk operacyjny ma już skoczyć do 3,9 mln zł. To jedna czwarta obecnej kapitalizacji spółki.

Inwestorzy z rynku NewConnect mogą spodziewać się w przyszłości dużej podaży akcji GPF Causa. Na wniosek głównego akcjonariusza (76,5 proc. kapitału) jego akcje imienne zmieniły się w papiery na okaziciela. To krok w kierunku wprowadzenia ich do obrotu na NewConnect. Tymczasem pozbycie się akcji Vedii za niecałe 60 tys. zł przez osobę mającą dostęp do informacji poufnych (tzw. insidera) pogłębiło zniżkowy trend kursu. To spółka o kapitalizacji 6 mln zł i ujemnych kapitałach własnych, która sprzedaje odtwarzacze muzyczne pod własną marką.

Co słychać na rynku pierwotnym? Na razie spokój. W drugiej połowie stycznia na NewConnect zadebiutowały cztery spółki (Waspol, Oponix.pl, Notoria Serwis i Euro-Tax.pl). Tymczasem w minionym tygodniu na alternatywny parkiet nie trafiła żadna nowa spółka. To jednak nie znaczy, że emitenci przestraszyli się korekty na globalnych rynkach akcji. Do debiutu w najbliższych dniach szykuje się m.in. Astro (produkcja telewizyjna) i Atlantis Energy (elektrownia wiatrowa).

IQ Partners negocjuje sprzedaż sklepów spółki zależnej Zakupy.com

DFP zamierza wprowadzić na NewConnect Dywilan (producent dywanów)

Allianz Bank stał się 13. dystrybutorem jednostek funduszy Quercus TFI

PTI odstąpiło od negocjacji w sprawie nabycia akcji Wytwórni Filtrów PZL Sędziszów

Hurtimeksowi nie udało się sprzedać łódzkiej nieruchomości Real Development i chce negocjować z innymi podmiotami

Polman dostał ponad 2,3 mln zł dofinansowania ze środków unijnych

WDM wprowadzi na NewConnect inwestycyjny Totmes o aktywach około 100 mln zł

GPPI odsprzedało innym udziałowcom udziały w SovereignFund TFI, bo zamierza samodzielnie utworzyć spółkę sekurytyzacyjną za granicą

Inbook chce do końca kwietnia przeprowadzić emisję prywatną na około 200 tys. zł (niecałe 3 proc. w podwyższonym kapitale) z wyłączeniem prawa poboru

Oponix.pl podpisał list intencyjny w sprawie zakupu większościowego udziału w spółce prowadzącej motoryzacyjne platformy internetowe, dzięki której roczne obroty grupy wzrosłyby do 30 mln zł

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adrian Boczkowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu