Czytasz dzięki

Spółki dostaną ulgę w podatku CIT

opublikowano: 26-03-2020, 14:09

Do końca maja 2020 r. minister finansów przedłuży spółkom termin na złożenie deklaracji na podatek CIT oraz jego rozliczenie.

Stosowny projekt rozporządzenia pojawił się na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji. Obowiązek składania deklaracji na podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) za 2019 r. będzie wydłużony o 2 miesiące, do 31 maja 2020 r. Dzięki temu spółki nie będą musiały tego robić w pośpiechu do końca marca. 

Tadeusz Kościński, minister finansów, zmienił pierwotną decyzję i zgodził się wydłużyć czas na rozliczenie podatku CIT także przedsiębiorcom.
Zobacz więcej

Dobra zmiana :

Tadeusz Kościński, minister finansów, zmienił pierwotną decyzję i zgodził się wydłużyć czas na rozliczenie podatku CIT także przedsiębiorcom. fot. Marek Wiśniewski, Puls Biznesu

„Regulacja wydłuża termin do złożenia zeznania i wpłaty należnego podatku i obejmuje podatników, których rok podatkowy rozpoczął się po 31 grudnia 2018 r. i zakończy się przed 1 kwietnia 2020 r.” - czytamy w uzasadnieniu. 

Dla pozostałych podatników CIT, którzy nie prowadzą działalności zarobkowej lecz społeczną, termin zostanie wydłużony do 31 lipca. Pierwotnie minister finansów planował wydłużyć termin na składanie deklaracji CIT tylko organizacjom non-profit czyli np. kołom gospodyń wiejskich, stowarzyszeniom, fundacjom. Na skutek krytyki ze strony środowisk przedsiębiorców zmienił zdanie i zgodził się ulżyć także spółkom, podatnikom CIT. 

- Cieszymy się, że Ministerstwo Finansów wsłuchało się w głos przedsiębiorców. Konieczne jest jednak monitorowanie tej sprawy bo termin 31 maja także może okazać się za krótki. Biura rachunkowe nie funkcjonują obecnie w standardowym trybie. Bezpieczniejszy byłby jednak termin 31 lipca – mówi Łukasz Czucharski, ekspert podatkowy Pracodawców RP.

Ministerstwo podało, że z wydłużonego czasu na złożenie deklaracji CIT i rozliczenie podatku może skorzystać około 0,5 mln spółek. Poinformowało, że od 1 stycznia 2020 r. do 29 lutego 2020 r. złożono zaledwie 45 tys. zeznań CIT-8 czyli około 10 proc. 

Za 2018 r. tylko 101 tys. CIT-owców zapłaciło podatek w łącznej wysokości 10,7 mld zł.

1cae78be-dad3-11e9-8a34-2a2ae2dbcce4
Polityka gospodarcza
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE
Polityka gospodarcza
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy