Spółki grupy PGNiG złożyły do URE wnioski taryfowe

PAP
opublikowano: 07-11-2014, 15:43

Zarówno PGNiG, jak i jej spółka zależna PGNiG Obrót Detaliczny złożyły wnioski taryfowe do Urzędu Regulacji Energetyki – poinformował w piątek na konferencji prasowej prezes PGNiG Mariusz Zawisza. Obecne taryfy obowiązują do końca roku.

"Wniosek jest objęty tajemnicą na tym etapie" - podkreślił Zawisza. Zgodnie z prawem, aby taryfa zaczęła obowiązywać, musi zostać zatwierdzona przez Prezesa URE i opublikowana 14 dni wcześniej. W 2013 r. taryfy PGNiG wzrosły średnio o 1,5 proc.

Regulowane taryfami ceny gazu obowiązują w Polsce prawie wszystkich - poza największymi - odbiorców gazu. Obowiązujące taryfy PGNiG są generalnie wyższe, niż ceny gazu na giełdzie prowadzonej przez TGE, co oznacza, że spółka na sprzedaży gazu traci. Musi go bowiem sprzedać poniżej wyznaczonych taryfą maksymalnych kosztów, aby cena była konkurencyjna do rynkowej. Potwierdzają to podane w piątek dane, z których wynika, że w trzecim kwartale 2014 r. marża na sprzedaży gazu była ujemna i wynosiła minus 1 proc., co i tak jest lepszym wynikiem niż przed rokiem, kiedy marża była na poziomie minus 3 proc. Straty te są rekompensowane zyskami z innej działalności, gównie wydobycia.

Z podanych w piątek danych wynika, że - zgodnie z prognozami - PGNiG traci na liberalizacji rynku gazu. Od stycznia do września tego roku udział spółki w imporcie gazu do Polski obniżył się o 6 punktów procentowych, do 88,3 proc., z powodu wzrostu aktywności innych podmiotów na uwalnianym rynku gazu. W trzecim kwartale spółka sprzedała też o 180 mln m sześc. rok do roku gazu mniej do grup zakładów azotowych "przypuszczalnie ze względu na atrakcyjne ceny na TGE i giełdach europejskich".

Spółka przypomina jednak, że zabiega o obniżenie cen kupowanego gazu, np. poprzez renegocjację cen w kontrakcie jamalskim. „To duży kontrakt, objęty tajemnicą handlową. Mogę tylko potwierdzić, ze złożyliśmy wniosek o renegocjacje” – mówił w piątek prezes spółki Mariusz Zawisza. „Celem negocjacji jest maksymalne polepszenie sytuacji spółki i klienta” – zapewnił.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane