Czytasz dzięki

Spółki paliwowe wzmocniły indeksy na Wall Street

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 31-08-2005, 22:02

Skutki huraganu Katrina i ceny ropy naftowej nie schodzą z centrum uwagi amerykańskich inwestorów. Na rynku panowała prawdziwa huśtawka nastrojów, stabilnie zachowywały się jedynie rosnące akcje spółek paliwowych i tracące akcje ubezpieczycieli. Na zamknięciu przeważył jednak popyt, dzięki czemu indeksy zamknęły dzień na plusie.

Skutki huraganu Katrina i ceny ropy naftowej nie schodzą z centrum uwagi amerykańskich inwestorów. Na rynku panowała prawdziwa huśtawka nastrojów, stabilnie zachowywały się jedynie rosnące akcje spółek paliwowych i tracące akcje ubezpieczycieli. Na zamknięciu przeważył jednak popyt, dzięki czemu indeksy zamknęły dzień na plusie.

Na początku sesji rozczarowały dane makro. Skorygowane dane o wzroście amerykańskiego PKB w drugim kwartale okazały się gorsze od oczekiwań. Wbrew optymistycznym prognozom wzrost skorygowano do 3,3 proc. z 3,4 proc. Z kolei publikacja indeksu kondycji przemysłu w regionie Środkowego Zachodu USA pokazała, że po raz pierwszy od ponad dwóch lat znalazł się on w fazie recesji. Indeks Menadżerów Logistyki z Chicago spadł w sierpniu do 49,2 pkt., podczas gdy analitycy spodziewali się 61 pkt.

Potem rynek skupił się na rynku paliw. Z najnowszych raportów rządowych wynika, że jeszcze przed atakiem huraganu zapasy ropy nieprzetworzonej spadły w ubiegłym tygodniu mocniej od oczekiwań - o 1,5 mln baryłek.  Lecz znacznie lepsze od prognoz były dane o produktach przetworzonych - zapasy produktów ropopochodnych wzrosły o 2,7 mln baryłek, a benzyny spadły o jedynie o 500.000 baryłek.

Różne są też interpretacje gospodarczych skutków przejścia huraganu przez południowe stany USA. Z jednej strony analitycy uważają, że zniszczenia dokonane przez huragan mogą zagrozić spowolnieniem gospodarczym i w efekcie skłonić Fed do wstrzymania podwyżek stóp procentowych. A niższe stopy to wyższy popyt na rynku akcji. Z kolei doradcy prezydenta George'a Busha uważają, że huragan może mieć umiarkowany wpływ na gospodarkę amerykańską, jeśli przerwy w produkcji paliw nie będą długotrwałe.

Ostatecznie jednak zdecydowało uwolnienie strategicznej rezerwy paliwowej przez rząd USA, co ma złagodzić obawy rynku związane z zakłóceniami produkcji ropy w rejonie objętym katastrofą. W efekcie ropa naftowa spadła w Nowym Jorku do poziomu 68,90 dolara za baryłkę, co uspokoiło inwestorów.

Spadki cen ropy nie powstrzymały wzrostu spółek paliwowych. W górę poszła wycena takich gigantów jak Exxon Mobil, ConocoPhillips i Chevron.

Ponad 12 proc. wzrosły akcje Tiffany. Sieć luksusowej odzieży pochwaliła się lepszymi od oczekiwań wynikami i dobrymi prognozami. Podobnie wzrosły akcje innego odzieżowego detalisty, spółki Hot Topic. Analitycy Citigroup podnieśli swoją rekomendację dla akcji spółki ze "sprzedaj" do "kupuj".

W obawie o finansowe skutki uderzenia Katriny kolejny dzień zakończyły na minusie akcje ubezpieczycieli. W dół poszła wycena American International Group, ACE, Allstate czy St. Paul Travelers. Straty, które będą musieli pokryć ubezpieczyciele, szacowane są nawet na 26 mld dolarów.

PK

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane