Spółki Polskiej Miedzi uczą się zaciskać pasa

Ewa Szczecińska
opublikowano: 06-11-2008, 00:00

Firmy z grupy tworzą

Firmy z grupy tworzą

plany na czas dekoniunktury.

Nawet Zagłębie Lubin,

którego dziurę w budżecie

ma zasypać powrót

do Ekstraklasy.

W Polskiej Miedzi zaczyna się zaciskanie pasa. Po raz pierwszy od lat oszczędności mają dotknąć spółki zależne, które dotychczas do woli korzystały z dofinansowania właściciela. Prezes KGHM chce wiedzieć, jak w czasie dekoniunktury zamierzają radzić sobie ich prezesi. Zarządy zostały zobligowane do przedstawienia Mirosławowi Krutinowi planów finansowych na najbliższe lata.

— Co roku w spółkach grupy przygotowywane są plany budżetu na najbliższy czas i w perspektywie kilkuletniej. Teraz brana jest pod uwagę także dekoniunktura na rynku miedzi i to, że nie tylko KGHM, ale i inne spółki grupy muszą z tego powodu zaciskać pasa — wyjaśnia Przemysław Ziółek z biura prasowego Polskiej Miedzi.

Dotychczas KGHM chętnie wspierał swoje firmy finansowo. Ostatnio skorzystało z takiej możliwości Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa, które dzięki podwyższeniu kapitału o ponad 18 mln zł kupiło kombajn do drążenia wyrobisk górniczych.

W trudnej sytuacji jest sportowa spółka Zagłębie Lubin. Z powodu degradacji drużyny piłkarskiej z Ekstraklasy do I ligi nie zapewniła sobie tłustej umowy sponsorskiej z KGHM. Ponadto dofinansowanie zmniejszyło się o 30 proc. z powodu braku wpływów z Canal+ za transmisję spotkań. Klub jest obecnie na pierwszym miejscu w lidze. Awans do ekstraklasy to być albo nie być dla jego finansów.

— Chodzi przede wszystkim o pieniądze za transmisje w Canal+. Ponadto prezes Krutin obiecał nam finansową nagrodę za awans — mówi Paweł Jeż, prezes Zagłębia.

Ekstraklasa pomoże zmniejszyć koszty utrzymania. Jest tam mniej drużyn niż w I lidze, a więc mniej spotkań. Ponadto przerwa w rozgrywkach jest krótsza, więc potrzeba mniej zgrupowań, by utrzymać formę piłkarzy.

W planach finansowych, które przedstawi zarządowi grupy szef Zagłębia, uwzględni jednak także pozostanie w pierwszej lidze. A to wiąże się z koniecznością szukania dofinansowania.

Polska ma ponad 40 spó- łek zależnych. Do grupy należą m.in. KGHM Ecoren, giełdowe Interferie, Zanam-Legmet i Pol-Miedź Trans.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Szczecińska

Polecane