Spółki powinny być zawsze gotowe na cyberatak

Rozmawiała Paulina Kostro
opublikowano: 04-09-2017, 22:00

O bezpieczeństwie informatycznym, atakach hakerskich i technologiach zabezpieczających opowiada Wieland Alge, wiceprezes i dyrektor generalny na kraje EMEA Barracuda Networks.

Rozwój technologii informatycznych niesie za sobą wiele zagrożeń ze strony cyberprzestępców. O bezpieczeństwie informatycznym, atakach hakerskich i technologiach zabezpieczających opowiada Wieland Alge, wiceprezes i dyrektor generalny na kraje EMEA Barracuda Networks.

Jaki jest główny powód tego, że wiele ataków cyberprzestępców kończy się powodzeniem?

Wieland Alge: W ostatnim czasie w mediach szerokim echem odbiły się ataki ransomware, ale stanowiły one zaledwie mały ułamek tego, co powstaje i krąży w cyberprzestrzeni. Niemniej niebezpieczeństwa cybernetyczne to wielkie zagrożenie dla całego świata. Ciągle ewoluują, a ich liczba szybko rośnie. Dopóki przestępcom takie ataki będą się opłacać — a chodzić im może o zarobek, zdobywanie wpływów lub o wywieranie nacisku na określone grupy — będą ciągle je stosowali. Paradoksalnie sprzyjać im w tym będzie globalny postęp technologiczny. Jedną z głównych przyczyn, powodujących, że cyberprzestępczość staje się dużym zagrożeniem, jest duża liczba wrażliwych miejsc w infrastrukturze. Dlaczego? Ponieważ towarzyszy nam wspomniany gwałtowny rozwój technologii, mającej przecież ułatwiać nasze funkcjonowanie. Rozwój infrastruktury zabezpieczającej nie nadąża za postępującym procesem digitalizacji.W praktyce powinna być zachowana równowaga między tymi dwoma elementami. Niestety, tak nie jest, co powoduje, że cyberataki są aż tak dotkliwe dla ich ofiar.

W jaki sposób przedsiębiorcy mogą chronić swoje firmy przed atakami hakerów?

Ważne jest posiadanie odpowiednich zabezpieczeń warstwy sieciowej, wdrożonych we właściwych punktach infrastruktury. Należy mieć pełną wiedzę o kluczowych elementach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo cybernetyczne w organizacji, takich jak firewalle, ale także mieć ściśle określone wewnętrzne procedury bezpieczeństwa oraz osoby odpowiedzialne za nadzór nad całością infrastruktury. Firmy spełniające te warunki są przygotowane na zagrożenia.

Jak powinni reagować właściciele firm, gdy taki atak już nastąpił? W jaki sposób mogą odzyskać stracone dane?

Po pierwsze, na atak trzeba być stale przygotowanym — należy być czujnym, obserwować to, co się dzieje w cyberprzestrzeni i mieć plan działania w razie nadejścia zagrożenia. Takie zdarzenie jak cyberatak nie powinno być dla firmy zaskoczeniem. Jeżeli jednak jest, to wobec zagrożenia taki podmiot jest raczej na straconej pozycji. Kluczowa jest także zdolność odzyskania danych w razie ataku — dlatego tak duże znaczenie ma odpowiednie przechowywanie danych i ich kopia zapasowa. Najskuteczniejszym rozwiązaniem zapewniającym bezpieczeństwo danych powinno być połączenie trzech czynników: właściwej infrastruktury, wiedzy oraz czujności osób odpowiedzialnych za dane.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rozmawiała Paulina Kostro

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu