Czytasz dzięki

Spółki rosną jak grzyby po deszczu

opublikowano: 27-10-2015, 22:00

Trwa boom w zakładaniu nowych biznesów. W tym roku liczba rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym będzie największa od 2001 r.

Szykuje się rekord Polski pod względem liczby uruchamianych spółek. Tylko od stycznia do końca września 2015 r. w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) pojawiło się prawie 33 tys. nowych podmiotów gospodarczych. To o 15 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. — Ostrożnie szacując, można stwierdzić, że w całym 2015 r. w KRS zostanie zarejestrowanych ponad 41 tys. nowych podmiotów. Jest to o tyle zasadne oczekiwanie, że cały czas mamy dość silny trend wzrostowy, a zazwyczaj w ostatnim kwartale roku rejestracje spółek przyśpieszają. Oznacza to, że 2015 r. będzie rekordowy pod względem rejestracji w KRS.

To efekt rosnącego PKB, coraz lepszego rynku i rosnącego popytu — mówi Jarosław Nowrotek, prezes Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG). Tradycyjnie najchętniej biznesy lokowane są w województwie mazowieckim (11 tys. spółek — 33,3 proc. rejestracji). Na drugim miejscu plasuje się małopolskie (9,5 proc.), a na trzecim śląskie (9 proc.). Inwestorzy praktycznie omijają opolskie, świętokrzyskie, podlaskie i warmińsko-mazurskie, w których w tym roku zarejestrowano tylko po ok. 400 podmiotów. Jednak podlaskie i świętokrzyskie pomału odbijają się od dna, gdyż to w tych regionach zanotowano największe przyrosty rejestracji w porównaniu z ubiegłymi latami — po ok. 30 proc.

Spółki zarejestrowane w KRS w tym roku mają siedziby w blisko 3 tys. miejscowości. Najwięcej ich powstało w Warszawie — ponad 9 tys., Krakowie — 2,3 tys., i Poznaniu — 2 tys. Najatrakcyjniejszą forma prawną wciąż są spółki z o.o. (27,5 tys. — 83 proc.). Reszta jest daleko w tyle. Spółek komandytowych pojawiło się 2,6 tys. (8 proc. rejestracji), a jawnych — 1 tys. (3 proc.). Fundacji powstało 653, spółek akcyjnych 318, stowarzyszeń 253, oddziałów firm zagranicznych 172, spółdzielni 105, spółek partnerskich 101, spółek komandytowo-akcyjnych 49.

Najwięcej firm rozpoczyna działalność w handlu (21,5 proc.), działalności profesjonalnej (16 proc.) i budownictwie (10,5 proc.). Łączny kapitał zakładowy nowych spółek wyniósł 3 mld zł (średni dla spółki 91,5 tys. zł).

— W przyszłym roku nie powinno być spadku liczby rejestracji, lecz trudno powiedzieć, czy będzie wzrost i jaki. Wiele zależy od polityki nowego rządu — mówi Jarosław Nowrotek. Polska jest też bardzo atrakcyjnym rynkiem dla zagranicznych spółek. W pierwszej połowie tego roku zarejestrowano o 50 proc. więcej spółek z udziałem kapitału zagranicznego niż w całym 2014 r. © Ⓟ

OKIEM EKSPERTA

Jest nieźle, powinno być lepiej

WITOLD MICHAŁEK, ekspert BCC

Wzrost zainteresowania zakładaniem spółek w Polsce wynika z wielu istotnych czynników. Niewątpliwie głównymi są całkiem niezły klimat dla działalności gospodarczej, przyzwoite warunki makroekonomiczne, dość dobrze rozwinięty rynek zbytu, jak również konkurencyjny kosztowo rynek zatrudnienia. Wzrastająca liczba rejestrowanych w KRS spółek dowodzi, że w naszym kraju jest przestrzeń do robienia biznesu, mimo że otoczenie regulacyjne pozostawia jeszcze wiele do życzenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane