Spółki surowcowe szykują się na kolejną falę hossy

opublikowano: 18-10-2017, 13:50
aktualizacja: 18-10-2017, 14:03

Notowania europejskich producentów surowców są o krok od zakończenia dziesięcioletniej tendencji spadkowej. Jeśli kropka nad „i” zostanie postawiona, nowa fala hossy czeka także polskich przedstawicieli branży.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy indeks europejskich producentów surowców STOXX Europe 600 Basic Resources wzrósł o 32,6 proc., sięgając pułapu 447 punktów. To ponaddwukrotnie mocniejsza zwyżka od zanotowanej przez jego odpowiednika grupującego wszystkie sektory. Choć obecnie wskaźnik wciąż nie może trwale przełamać szczytów z lutego, to powrót do hossy jest o krok. To byłaby świetna wiadomość także dla polskich spółek surowcowych, a w szczególności dla KGHM, którego notowania są mocno skorelowane z zachowaniem STOXX Europe 600 Basic Resources. Żeby jednak taki optymistyczny scenariusz można było uznać za bazowy, potrzeba przełamania kluczowego oporu.

Ten opór to strefa rozciągająca się tuż powyżej obecnych notowań branżowego wskaźnika. Składa się z górnego ograniczenia kanału spadkowego, w którym indeks porusza się od 10 lat oraz linii szyi formacji odwróconej głowy z ramionami. Pierwszy pułap leży na wysokości 453 punktów, o nieco ponad 1 proc. powyżej notowań indeksu, drugi – na wysokości 460 punktów, 3 proc. powyżej niego. Oznacza to, że sygnałem rozpoczęcia kolejnej fali hossy (będącym dobrą okazją do zakupu akcji np. KGHM) byłaby zwyżka STOXX Europe 600 Basic Resources o ponad 3 proc., potwierdzona wzrostem obrotów oraz późniejszym utrzymaniem wskaźnika powyżej pułapu 460 punktów.

Dopóki nie dojdzie do wygenerowania sygnału, jest to jednak wciąż tylko jeden ze scenariuszy. Na obecną chwilę nieco bardziej prawdopodobne pozostaje utrzymanie się indeksu producentów surowców wewnątrz kanału (tendencja długoterminowa wciąż jest spadkowa, a to ona jest ważniejsza od tendencji średnioterminowej). W takim wypadku stabilizacja notowań wskaźnika poniżej strefy oporu poprzedzałaby albo wybicie w górę, albo załamanie trwającego od początku 2016r. odbicia w branży surowcowej. Z obstawianiem kolejnej fali hossy najlepiej poczekać więc na pojawienie się nowych szczytów obecnej hossy, zarówno na STOXX Europe 600 Basic Resources, jak i na KGHM.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy