Spółki, w które wierzy rynek

Kamil Zatoński
opublikowano: 12-02-2008, 00:00

Eksperci finansowi ocenili perspektywy 346 emitentów

Na warszawskiej giełdzie szybko przybywa spółek. Obecnie jest ich już prawie 350. Które z nich mają najlepsze i najgorsze perspektywy rozwoju? Z tym pytaniem zmierzyło się 180 maklerów, analityków i doradców inwestycyjnych. Zadał je w połowie stycznia Pentor International Research na zlecenie „PB”. Pytanie o perspektywy przyniosło najwięcej zaskakujących odpowiedzi spośród wszystkich kategorii, które złożyły się na ostateczny kształt publikowanego w ubiegłym tygodniu rankingu „Giełdowa Spółka Roku 2007”.

Według krajowych ekspertów finansowych, najlepsze perspektywy rozwoju ma TVN. Na podium naszego podrankingu niespodziewanie wskoczyły Lubelskie Zakłady Przemysłu Skórzanego Protektor i Bankier.pl. Pozycja ostatniej ze spółek nie jest jednak aż tak dużą niespodzianką. Portal finansowy już przed rokiem znalazł się w połowie pierwszej dziesiątki i jest wyraźnie hołubiony przez analityków (16 miejsce w ogólnym rankingu). Za prawdziwą sensację można uznać wysokie drugie miejsce Protektora. Dla lubelskiego producenta butów m.in. dla wojska miniony rok był okresem dużych zmian. Do budowanej grupy kapitałowej dołączyła niemiecka Abeba i czeski Prabos. Nowemu szefowi rady nadzorczej spółki Grzegorzowi Szymańskiemu (wcześniej zarządzającemu BPH TFI) zapewne łatwiej było znaleźć wspólny język z kolegami po fachu i przekonać ich do strategii. W akcjonariacie Protektora pojawiły się ostatnio dwa fundusze: Pioneer Pekao i DWS TFI.

Wysokie noty zebrały dwie spółki zza południowej granicy. Specjaliści wierzą też w sukces Petrolinvestu szukającego ropy naftowej w Kazachstanie. Spośród banków najlepiej oceniano BZ WBK (8 pozycja) i Noble Bank (10), a spośród spółek budowlanych:

Pol-Aqua (14) i Polimex (16). Znów wysoką pozycję w rankingu zajął Swissmed — przed rokiem ósmy, teraz 15. Inna

spółka z branży usług medycznych — EMC IM — otwiera czwartą dziesiątkę. Wciąż stosunkowo dobrze oceniane są również perspektywy deweloperów, których pozycja w rankingu nie odbiega znacząco od ubiegłorocznej. Najwyżej sklasyfikowani są najwięksi gracze: GTC (18), Echo (32) i Polnord (38). Ten, który chyba najmocniej nadszarpnął nerwy inwestorów nieudanym debiutem giełdowym — LC Corp — wylądował aż na 58 miejscu. Trzecia ze spółek kontrolowanych przez Leszka Czarneckiego — Getin — znalazła się na 21 pozycji. Dużo gorzej — i to też nie jest niespodzianka — specjaliści widzą przyszłość imperium Romana Karkosika. Słusznie za najlepszą spółkę uznali Impexmetal (114 miejsce), ale reszta znalazła się już w trzeciej lub nawet w czwartej setce zestawienia (najniżej — Hutmen i Krezus).

Nieco dziwić mogą kasandryczne wizje dotyczące NFI Empik Media Fashion (312) i Telekomunikacji Polskiej. Ta ostatnia wylądowała na dalekim 325 miejscu — trzy oczka niżej niż pogrążony w stratach Optimus. TP wyprzedziły zresztą inne giełdowe tuzy, jak Próchnik, Instal Lublin czy Redan. Być może zdanie ekspertów zmieni szczodra ostatnio polityka dywidendowa i zapowiedź skupu własnych akcji.

Trzeba zauważyć, że typy ekspertów rynku kapitałowego nie zawsze wpływają na zmianę notowań spółek na GPW. Czasami sprawdzała się maksyma, że lepiej kupować akcje, gdy nikt ich nie chce. Zweryfikowaliśmy ocenę perspektyw rozwoju w badaniu sprzed roku. Finansiści nie przewidzieli wtedy na przykład, że w niełaskę inwestorów popadną w 2007 roku deweloperzy (co najbardziej widać po przecenie akcji Dom Development). Wyraźnie przecenili również siły Bankiera.pl, a zwłaszcza Swissmedu, który na tle pozagiełdowych firm z branży wygląda jak ubogi krewny. Nieco lepiej było z trafnością ocen negatywnych. Na dnie zestawienia znalazły się wówczas m.in. Optimus, Elektrim, Skotan, Redan czy Swarzędz. Co prawda, na walorach outsiderów inwestorzy przez chwilę mogli co nieco zarobić, ale po stronie fundamentów wymienionych spółek odnotowano co najwyżej stagnację.

Spółki z najlepszymi perspektywami

Typy rynku z 2006 r. i ich notowania w 2007 r. (w proc.)

1. TVN 0,4

2. Cersanit -8,5

3. Dom Development -33,9

4. PKM Duda -43,8

5. GTC 10,7

6. Bankier.pl 5,8

7. Comp -0,7

8. Swissmed -47,2

9. Grupa Kęty -18,0

10. BRE Bank 50,3

Średnia WIG 10,4

Źródło: „PB"

TRZY pytania do...

Waldemar Puzichowski: Inwestycje dadzą efekty

1W rankingu „Giełdowa Spółka Roku” specjaliści rynkowi uznali Protektora za jedną z najbardziej perspektywicznych. Jak pan myśli, dlaczego?

Jest co najmniej kilka argumentów „za”. Mamy bogate doświadczenie w produkcji obuwia roboczego, ochronnego i wojskowego o wysokiej jakości oraz możliwości rozwoju w wyniku poczynionych inwestycji. Utrzymujemy dobre relacje z inwestorami. Ponadto nasi menedżerowie mają wysokie kompetencje.

2 Kieruje pan spółką od trzech miesięcy. Jakie zadania postawiła rada nadzorcza?

Przede wszystkim wdrożenie nowej strategii sprzedaży. Ważnym zadaniem jest też zakończenie inwestycji kapitałowych. Chodzi o wykorzystanie efektów synergii, głównie w sferze zaopatrzenia (wspólna polityka w tym zakresie) oraz poszerzania rynków zbytu (nowe kanały dystrybucji, wspólna sprzedaż, nowe produkty, szersza oferta, poszerzenie segmentów rynkowych).

3 LZPS sfinalizował w ubiegłym roku dwa przejęcia. Kiedy pojawią się efekty?

Trzeba mieć świadomość, że spółka w wyniku poczynionych inwestycji kapitałowych złączyła w jeden organizm ekonomiczny trzy różne firmy z trzech różnych krajów. Należało przezwyciężyć różnice oraz rozwijać te cechy, które zdecydowały o atrakcyjności transakcji. Procesy integracyjne w takich wypadkach trwają grubo ponad rok. Nie sądzimy, aby w naszym wypadku trwało to dłużej.

prezes LZPS Protektor

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Spółki, w które wierzy rynek