SPÓŁKI W MAJU: IT PRZEWODZI GPW

Robert Grzeszczuk
opublikowano: 23-06-1999, 00:00

SPÓŁKI W MAJU: IT PRZEWODZI GPW

Rosną przychody firm giełdowych, jednak skala wzrostów może nieco rozczarować

Większość notowanych na GPW spółek w maju 1999 roku wykazała lepsze wyniki niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Spośród 15 obecnych na giełdzie sektorów prym, już niemal tradycyjnie, wiedzie branża teleinformatyczna. Lepiej wiedzie się również branży budowlanej. Nie można tego natomiast powiedzieć o sektorze metalowym i konglomeratach.

Wyniki finansowe przedstawione przez spółki w raportach miesięcznych za maj 1999 roku pokazują, że pozytywne trendy, obserwowane w poprzednich miesiącach, są kontynuowane. Jednak tempo tych wzrostów jest już znacznie mniejsze.

Przychody rosną

Szczególne znaczenie ma wzrost łącznych przychodów ze sprzedaży, uzyskanych przez spółki notowane na GPW zarówno w maju, jak i w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku. Narastająco na koniec maja 1999 roku łączne przychody spółek notowanych na warszawskiej GPW wynoszą 29 mld zł, co daje ponad 22-proc. wzrost w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Jeżeli jednak wyłączymy z tego zestawienia Telekomunikację Polską, która nie podaje wyników finansowych za poszczególne miesiące 1998 roku, to wówczas okaże się, że łączny przyrost sprzedaży giełdowych przedsiębiorstw jest znacznie niższy i wynosi zaledwie 2,2 proc.

Są jednak branże, które wyróżniają się na tle pozostałych.

IT na czele

Maj 1999 roku, podobnie jak kwiecień, był bardzo dobrym miesiącem dla spółek telekomunikacyjnych i informatycznych. Przychody ze sprzedaży tych przedsiębiorstw wzrosły do prawie 785 mln zł, podczas gdy rok wcześniej było to niespełna 565 mln zł. Jeszcze większy wzrost wykazuje wynik operacyjny tych spółek. W porównaniu z okresem styczeń-maj 1998 roku w tym roku zanotowano ponad 90-proc. jego wzrost.

Liderem jest ComArch, który w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku wykazał o ponad 230 proc. większe przychody niż w tym samym czasie w roku ubiegłym. Jeszcze większą dynamikę wykazuje zysk operacyjny ComArchu — jest większy o prawie 400 proc.

Dobrze też wiedzie się Prokomowi, który pod względem przyrostu sprzedaży znajduje się tuż za ComArchem. Na wyniki przedsiębiorstwa wpłynął przede wszystkim podpisany jeszcze w 1997 roku kontrakt z ZUS na komputeryzację firmy. Jego wartość szacowana jest na około 700 mln zł.

Tylko w tym roku z tego tytułu na konto spółki wpłynąć ma około 250 mln zł, co — według szacunków analityków — będzie stanowiło mniej więcej 45 proc. łącznych przychodów Prokomu.

Również narastająco po pięciu miesiącach cały sektor IT znajduje sie w czołówce.

Przed nim jest tylko handel, który zanotował 56-proc. wzrost sprzedaży.

Budowlanka nadrabia

Był to także bardzo dobry miesiąc dla spółek budowlanych. Łączne ich przychody, zarówno po miesiącu, jak i narastająco w okresie styczeń-maj plasują ten sektor na trzeciej pozycji wśród branż notowanych na GPW.

Zdaniem Pawła Puchalskiego, analityka Domu Inwestycyjnego BRE Banku w oczy rzuca się przede wszystkim pierwszy naprawdę dobry wynik Mostostalu Warszawa.

— Wynika on przede wszystkim ze wzrostu sprzedaży. Również ponadprzeciętny wynik pokazał Mostostal Gdańsk. Jednak prawdopodobnie spółce nie uda się utrzymać tak wysokiej dynamiki w dłuższym okresie. Rozczarowują wyniki Mostostalu Zabrze, ale wynika to prawdopodobnie z mniejszej niż planował zarząd firmy liczby podpisanych przez spółkę kontraktów — twierdzi analityk.

Ostatnio jednak Mostostal Zabrze podpisał kontrakt wart około 100 mln DEM (200 mln zł) na budowę biurowca w Katowicach.

Mylące wyniki

Największy wzrost przychodów ze sprzedaży ze wszystkich spółek notowanych na GPW, podobnie jak miesiąc wcześniej, wykazał Mitex. Jednak dane te nie są w pełni reprezentatywne, ponieważ od początku 1999 roku raporty finansowe przekazywane przez spółkę uwzględniają przychody realizowane przez trzy spółki zależne Mitexu. Wynika to stąd, że na początku roku Mitex spółka matka przejęła majątek tych spółek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Grzeszczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / SPÓŁKI W MAJU: IT PRZEWODZI GPW