Spółki z grupy G-8 muszą spieszyć się z konsolidacją

opublikowano: 02-04-2004, 20:59

Minister skarbu Zbigniew Kaniewski powiedział w piątek dziennikarzom, że nie zamierza tolerować opóźnień w konsolidacji zakładów energetycznych z Grupy G-8. "Jak będę musiał, to będę korzystał z sankcji" - zapewnił Kaniewski.

Minister podkreślił, że konsolidacja jest niezbędna przed wejściem grupy G-8 na giełdę. Konsolidacja ma doprowadzić m.in. do obniżenia kosztów działania. "To jest interesem tej konsolidacji, żeby po 1 maja stanąć oko w oko z innymi operatorami, którzy wejdą na nasz rynek. Im później będą się panowie prezesi za to zabierać, tym gorzej dla nich" - powiedział Kaniewski.

W miniony wtorek wiceminister skarbu Tadeusz Soroka powiedział, że jeśli do 15 kwietnia zakłady tworzące grupę G-8 przygotują wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) o zgodę na konsolidację, to jest szansa, że uda się ją przeprowadzić do końca roku.

Poprzednio minister Kaniewski powiedział, że resort planuje konsolidację wszystkich zakładów energetycznych wchodzących w skład grupy G-8.

W połowie marca Kaniewski wstrzymał prywatyzację zakładów energetycznych z grupy G-8. Decyzję uzasadnił tym, że negocjowana wówczas oferta El-Dystrybucji nie spełniła oczekiwań w zakresie oferowanej ceny za akcje oraz gwarancji finansowania.

Grupę G-8 tworzy osiem zakładów energetycznych z północnej i zachodniej Polski: z Gdańska, Torunia, Słupska, Płocka, Elbląga, Olsztyna, Kalisza i Koszalina. Mają one łącznie 17-procentowy udział w rynku i 2 mln klientów.

Proces prywatyzacji grupy G-8 trwa już kilka lat. W sierpniu 2001 r. wyłączność negocjacyjną na zakup akcji G-8 otrzymała Iberdrola. Hiszpański koncern, podobnie jak później konsorcjum Elektrimu, nie zdołał jednak uzgodnić z pracownikami warunków pakietu socjalnego.

W połowie września 2003 roku ofertę wiążącą na zakup akcji grupy złożyła El-Dystrybucja (spółka zależna Kulczyk Holding). Według mediów, El-Dystrybucja chciała kupić 25 proc. akcji spółek z G-8. Pozostała część akcji trafić miała, najwcześniej pod koniec 2005 r., na giełdę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Spółki z grupy G-8 muszą spieszyć się z konsolidacją