Spółki z Trigonem tracą na wartości

opublikowano: 12-09-2018, 22:00

Inwestorzy wystraszyli się wyprzedaży z funduszy towarzystwa i sami ruszyli do sprzedawania.

Skala umorzeń zmusiła Altus TFI do likwidacji sześciu subfunduszy jednego z funduszy parasolowych. Musiały po prostu masowo wyprzedawać akcje, by obsłużyć wypłaty dla klientów. Ewidentnie odbijało się to na kursach spółek, w które towarzystwo jest zaangażowane, a co za tym idzie — wycenie jednostek. W przeciwieństwie do Altusa, Trigon TFI specjalizuje się w funduszach zamkniętych. Umorzenia nie są więc tak proste dla klientów, jak w przypadku funduszy otwartych Altusa. Jednak presję na kursy widać również po spółkach,w które zaangażowany jest Trigon. W trzech, w których jeszcze niedawno miał 5 proc. zszedł już poniżej tego progu. Cała trzynastka z rynku głównego i NewConnect, w której jeszcze niedawno ten próg przekraczał, notuje ujemne stopy zwrotu od aresztowania twórcy Altus TFI. W przypadku Polwaksu i Mex Polska spadek wartości jest symboliczny, ale już w przypadku Grodna i T-Bull przekracza 30 proc. Kolejne trzy spółki straciły od początku września około 20 proc. Nie wiadomo, jak się to przekłada na wyniki funduszy, bo FIZ-y Trigonu w większości są funduszami niepublicznymi. Jedynie Trigon Polskie Perły FIZ oraz Trigon Medycyny i Innowacji FIZ mają publiczny charakter. Wyceniane są jednak raz w miesiącu.

Wycena giełdowa większości serii certyfikatów pierwszego spadła w sierpniu bardzo wyraźnie. Drugi powoli, ale regularnie zarabia dla swoich klientów. Trigonowi Polskim Perłom FIZ nie pomaga na pewno skład portfela. Duże pozycje stanowią w nim spółki, w których Trigon przekracza próg 5 proc. Z ostatnich dostępnych dokumentów wynika, że na koniec czerwca największą pozycją spoza tej grupy był Bank Pekao. Stanowił 3,4 proc. aktywów funduszu. Od tego czasu kurs banku jednak nie wzrósł. Trigon Medycyny i Innowacji FIZ to fundusz w zasadzie zagraniczny, preferujący akcje z rynku Nasdaq. Na koniec czerwca miał w portfelu tylko jedną spółkę z warszawskiej giełdy.Ⓟ

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu