Spór o współczynnik odblasku

Magdalena Laskowska
opublikowano: 06-07-2006, 00:00

Przetarg na dostawę kamizelek wygrała firma, która jako jedyna wykonała je inaczej. Wybór policji oprotestowała konkurencyjna firma.

W połowie lutego Komenda Stołeczna Policji ogłosiła przetarg na dostawę 2 tys. sztuk kamizelek odblaskowych. Jedynym kryterium oceny ofert była cena. O zamówienie starało się pięciu wykonawców. 5 maja wybrano jako najkorzystniejszą ofertę firmy Wimed, wartą około 83 tys. zł.

— Zamawiający w specyfikacji istotnych warunków zamówienia (SIWZ) wymagał użycia naszytych dwóch emblematów z napisem „Policja” — foliowanych, wykonanych zgodnie z normą na odzież o intensywnej widzialności PN EN-471. Naszym zdaniem, taki zapis nie oznaczał konieczności dodatkowego nałożenia kolejnej warstwy folii, jak to uczynił wybrany wykonawca. Zwycięska firma jako jedyna wykonała kamizelki według innych niż pozostali zasad, które nie gwarantowały zachowania normy, co zamawiający uznał za słuszne — mówi Adam Szczepanik, prawnik, pełnomocnik firmy Jaga Tex.

12 maja firma złożyła protest, 17 maja policja go uwzględniła, a 30 maja dokonała ponownej oceny ofert i ponownie wybrała ofertę Wimedu. Konkurenci Jaga Tex nie protestowali.

— Zamawiający wymagał takiego produktu, jaki dostarczyła firma, której oferta została wybrana jako najkorzystniejsza. Wymagaliśmy nałożenia dodatkowej folii przezroczystej na folię pryzmatyczną — mówiła podczas rozprawy przedstawicielka policji.

Firma Jaga Tex, której oferta była droższa od najtańszej, czyli Wimedu, o blisko 2 tys. zł, nie zgodziła się z decyzją policji.

— Zgłosiliśmy się do Centralnego Instytutu Ochrony Pracy Państwowego Instytutu Badawczego, który wydał opinię stwierdzającą, że kamizelka wykonana przez firmę, która wygrała przetarg, nie jest zgodna z normą określoną w SIWZ, a pokrycie produktu dodatkową folią może spowodować istotną zmianę gęstości współczynnika odblasku — mówi Adam Szczepanik.

Firma Jaga Tex złożyła odwołanie do Urzędu Zamówień Publicznych. Decyzją zespołu arbitrów z 29 czerwca jej oferta powinna zostać przywrócona do postępowania, a oferta Wimedu wykluczona z przetargu ze względu na niezgodność produktu z warunkami specyfikacji.

Wcześniej stróże prawa nosili kamizelki produkowane przez firmę Wimed. Jak będzie tym razem?

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Laskowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Spór o współczynnik odblasku