Spór w koalicji o nadzór nad górnictwem

Bartłomiej Derski, WysokieNapiecie.pl
opublikowano: 13-01-2015, 10:30

Janusz Piechociński, wicepremier, minister gospodarki i szef koalicyjnego PSL nie odda łatwo nadzoru nad górnictwem z powrotem do Ministerstwa Skarbu, kierowanego przez ludzi PO. Dzisiaj tą zmianą zajmie się Sejm – informuje Obserwator Legislacji Energetycznej portalu Wysokienapeicie.pl.

Skierowany do sejmu poselski projekt nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego ma przenieść nadzór na spółkami górniczymi z Ministerstwa Gospodarki do Ministerstwa Skarbu Państwa.

Platforma przejmuje górnictwo

Platforma Obywatelska od miesięcy stopniowo przejmuje stery nad górnictwem, chociaż teoretycznie nadzór nad nim i regulacja sektora są w gestii resortu gospodarki. 

Najpierw tekę wiceministra gospodarki, odpowiedzialnego za górnictwo, otrzymał poseł PO ze Śląska Tomasz Tomczykiewicz (umowa koalicyjna przewiduje po jednym wiceministrze z PO w resortach PSLu). Gdy ten nie był jednak wstanie prowadzić rozmów z górnikami ze względów zdrowotnych, a wicepremier Piechociński nie radził sobie z opanowaniem sytuacji na Śląsku, negocjacje tuż przed wyborami do europarlamentu przejął ówczesny premier Donald Tusk. 

Następnie pod koniec roku premier Kopacz powołała pełnomocnika rządu ds. restrukturyzacji górnictwa i "oddelegowała" do Ministerstwa Gospodarki wiceszefa resortu skarbu – Wojciecha Kowalczyka. Pełnomocnik jest wiceministrem w MG, ale de facto otrzymał dużą niezależność w ramach resortu i nadal jest mocno związany z MSP.

Gdy jego zespół przygotował projekt nowelizacji górniczej przenoszącej nadzór nad górnictwem z MG do MSP, kluczowi urzędnicy resortu gospodarki nie zostali o tym nawet oficjalnie poinformowani.

Dwa miesiące temu MSP przejęło także kierowanie pracami rady nadzorczej Kompanii. Przewodniczącą została Małgorzata Dec-Kruczkowska, dyrektor Departamentu Analiz MSP.

Negocjacje na Śląsku ponownie premier i osoby z jej otoczenia, wspólnie z Kowalczykiem, a MG przygląda się wszystkiemu z boku.

Także projekt nowelizacji górniczej, którym dzisiaj zajmą się posłowie, prowadzony jest przez klub PO. Sprawozdawcą będzie dzisiaj poseł Platformy z Gliwic – Jacek Brzezinka.

O co chodzi PSL?

Gdy zapytaliśmy wicepremiera Piechocińskiego o to, czy zamierza poprzeć nowelizację górniczą w takim kształcie, w jakim trafiła do Sejmu, łącznie z przekazaniem nadzoru nad górnictwem do MSP, ten odpowiedział wymijająco. Tłumaczył, że potrzebne są kompleksowe zmiany, jak ustanowienie Ministerstwa Energetyki, a nie pojedyncze przesunięcia. 

Z naszych informacji wynika, że przeniesienie nadzoru nie było konsultowane z PSL.

Dlaczego Ministerstwo Gospodarki nie chce się pozbyć nadzoru nad górnictwem nawet w tak niewygodnej sytuacji? O tym w dokończeniu artykułu na WysokieNapiecie.pl. 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Derski, WysokieNapiecie.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Energetyka / Spór w koalicji o nadzór nad górnictwem