Spór zbiorowy w KGHM na tle żądań płacowych

Polska Agencja Prasowa SA
20-12-2005, 15:34

Spór zbiorowy z zarządem KGHM Polska Miedź SA m.in. na tle żądań płacowych ogłosił we wtorek działający w tej spółce Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Miedziowego (ZZPPM).

Spór zbiorowy z zarządem KGHM Polska Miedź SA m.in. na tle żądań płacowych ogłosił we wtorek działający w tej spółce Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Miedziowego (ZZPPM).

       Działacze ZZPPM, jednego z dwóch największych związków w miedziowym koncernie, zgłosili w sumie pięć postulatów: pierwsze dwa dotyczą żądania 10-procentowych podwyżek dla załogi od stycznia 2006 roku oraz tzw. przeszeregowań dla 1/3 załogi, co oznacza awanse na lepiej płatne stanowiska pracy.

       Kolejny postulat to żądanie wystąpienia przez zarząd z wnioskiem na Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, aby kwotą 100 mln zł z tegorocznego zysku został zasilony Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych.

    Związek żąda ponadto zwiększenia liczby miejsc pracy i "zaprzestania doświadczeń w zabezpieczaniu cen miedzi, na których to kolejny raz KGHM straci kilkaset mln zł przychodów".   W piśmie wystosowanym we wtorek do Marka Szczerbiaka, prezesa KGHM, związkowcy napisali, że oczekują niezwłocznego podjęcia rokowań.

       "Rozmowy ze związkiem zostaną niebawem podjęte. Niezależnie od sporu i tak zarząd przystąpiłby do negocjacji wskaźnika wzrostu wynagrodzeń na 2006 roku, do czego jest zobowiązany prawem" - poinformował PAP Dariusz Wyborski rzecznik koncernu.

     Zaznaczył, że "Zarząd Polskiej Miedzi, uważając, że płace muszą być powiązane z wydajnością pracy i wynikami produkcyjnymi, musi mieć jednak na uwadze długofalowy interes spółki".

       W tym roku średnia płaca w KGHM wzrosła do ok. 6,5 tys. zł, głównie za sprawą nagród, które wypłacono pracownikom w ostatnich miesiącach.

       Pierwszą (w wysokości 50 proc. średniego miesięcznego wynagrodzenia) pracownicy otrzymali w lutym tego roku za wyniki roku 2004. Kolejną, wynegocjowaną w wyniku sporu zbiorowego,  wypłacono im w październiku tego roku i była to wysokość jednego średniego wynagrodzenia.

     Ponadto, jak podkreślił Wyborski, pracodawca zwiększył o 50 proc. składkę na Pracowniczy Program Emerytalny, do którego przystąpiło ponad 80 procent załogi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Spór zbiorowy w KGHM na tle żądań płacowych