Spora korekta na Wall Street

Piątkowa sesja przyniosła silną przecenę na amerykańskich giełdach.

W jej efekcie indeks największych blue chipów zakończył tydzień najgorszym wynikiem od czerwca. Dodatkowo spadł on poniżej poziomu 16 tys. pkt. Po raz ostatni tak nisko był 18 grudnia ubiegłego roku. Podobnie w przypadku wskaźnika S&P500, który zszedł poniżej 1,8 tys. pkt.

fot. Bloomberg
Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Propodażowe zachowanie inwestorów wymusiły doniesienia z rynków wschodzących, na których doszło do znacznej przeceny lokalnych walut. Iskrą zapalną było argentyńskie peso i decyzja tamtejszego banku centralnego o wstrzymaniu się od interwencji i poluzowaniu kontroli nad tamtejszą walutą.

Spadek zaufania do rozwijających się gospodarek z miejsca znalazł odzwierciedlenie w umocnieniu amerykańskiego dolara, co oczywiście – jak twierdzą analitycy – przełożyło się na sytuacje na rynku akcji.

Tzw. indeks strachu VIX podskoczył w piątek najmocniej od kwietnia, zyskując w trakcie tej sesji ponad 27 proc. wspinając się na najwyższy poziom od połowy października.W skali tygodnia, rosnąc o 37 proc. odnotował największą dynamikę wzrostu od lipca 2011 r.

Spora, sięgająca ponad 14 proc. przecena dosięgła walory Kansas City Southern. Operator kolejowy przedstawił zysk netto za IV kwartał, który rozczarował analityków. Podobnie było w przypadku International Game Technology. W przypadku spółki z Las Vegas zysk na akcję o 6 centów był niższy od prognozy analityków.

Na północ podążał z kolei kurs papierów Procter & Gamble. Zyskiwały one ponad 3 proc. i były najmocniejszą składową indeksu DJ IA. W przypadku największego na świecie producenta konsumenckich dóbr szybkozbywalnych drugi kwartał roku obrotowego przyniósł zyski lepsze niż spodziewali się specjaliści.

Udany dzień mieli również akcjonariusze Microsoftu. Firma zrealizowała bowiem przychody wyższe niż oczekiwano.

Na finiszu sesji indeks DJ IA tracił 1,96 proc. Wskaźnik S&P500 zniżkował o 2,09 proc. zaś technologiczny Nasdaq o 2,15 proc.

W skali tygodnia indeksy straciły odpowiednio: DJ -3,5 proc. (najmocniej od maja 2012 r.), S&P500 -2,6 proc. zaś Nasdaq -1,7 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Spora korekta na Wall Street