Spore wahania cen

Grzegorz Maliszewski
opublikowano: 25-07-2002, 00:00

W trakcie wczorajszych notowań na rynku papierów skarbowych ceny obligacji podlegały istotnym wahaniom. Po porannym wzroście rentowności, w trakcie popołudniowych notowań obserwowano poprawę nastrojów. Przy braku danych z krajowej gospodarki, głównym czynnikiem odpowiedzialnym za wzrost cen był rozwój wydarzeń na zagranicznych rynkach papierów skarbowych. Przy stosunkowo dużych obrotach zanotowano spadek rentowności na całej długości krzywej dochodowości, choć mniej wyraźny w przypadku papierów z długiego końca krzywej. Po stronie popytowej w największym stopniu aktywni byli inwestorzy krajowi.

Utrzymująca się spadkowa tendencja giełdowych indeksów oraz wiążące się z tym obawy o kondycję amerykańskich przedsiębiorstw zrodziły oczekiwania na obniżkę stóp procentowych przez bank centralny USA.

W ślad za rosnącymi cenami papierów niemieckich i amerykańskich zaczęły rosnąć ceny polskiego długu. Spadek stóp procentowych za granicą i wiążący się z tym wzrost dysparytetu stóp procentowych pozytywnie wpływa na polski rynek papierów skarbowych, gdyż zwiększa się atrakcyjność aktywów złotowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Maliszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Spore wahania cen