Sposób licytowania dzieł sztuki zależy od ich ceny

Bartosz Hanus
21-09-2001, 00:00

Sposób licytowania dzieł sztuki zależy od ich ceny

WPolsce większość aukcji odbywa się w systemie młotkowym. W tym wariancie licytację kończy trzykrotne powtórzenie ostatniej ceny. Moment uderzenia młotkiem jest jednoznaczny z zawarciem wiążącej umowy kupna-sprzedaży.

Prowadzone są też aukcje w systemie Vicreya. Polegają one na konkursie ofert, składanych przez czas trwania wystawy aukcyjnej. Po jej zakończeniu następuje publiczne otwarcie ofert. Nabywcą zostaje oferujący najwyższą kwotę. Co ciekawe, płaci on sumę zaoferowaną jako druga w kolejności.

— System ten zapewnia kupującemu większy komfort. Wykorzystuje się go najczęściej w przypadku obiektów szczególnie cennych i niepowtarzalnych — mówi Marek Lengiewicz, prezes Domu Aukcyjnego Rempex.

Nowością na rynku sztuki są aukcje w Internecie. Według Zofii Krajewskiej-Szukalskiej, prezesa Domu Aukcyjnego Agra-Art, który organizuje je od listopada 2000 r., cieszą się one powodzeniem.

— Licytacja w sieci jest jedynie wstępem do klasycznej aukcji i służy ustaleniu ceny wywoławczej dzieła — tłumaczy.

Cena wywoławcza obiektu określa kwotę, od której zaczyna się licytacja. Należy jednak pamiętać, że domy aukcyjne często wyznaczają ją poniżej ceny rezerwowej, która stanowi minimalną kwotę, za jaką obiekt może zostać sprzedany. Ma to na celu zachęcenie licytujących do kolejnych przebić. Może zdarzyć się tak, że dzieło nie zostanie sprzedane, ponieważ nie zaproponowano ceny wyższej niż rezerwowa. Przybliżoną wartość obiektu na rynku określa cena szacunkowa (estymacja). Na ogół jest ona wyższa od wywoławczej, jednak nie wszystkie domy aukcyjne ją podają. Po zakończeniu licytacji do najwyższej zaproponowanej ceny dolicza się opłatę organizacyjną wynoszącą w zależności od domu aukcyjnego od 5 do 8 proc. tej kwoty.

Po zakończeniu aukcji nabywcy mają od 4 do 10 dni na wykup obiektów. Wadium pozostaje u organizatora licytacji jako zaliczka lub jej część. Prawo własności przechodzi na kupującego w momencie uiszczenia całej kwoty.

Wszystkie domy aukcyjne dają gwarancję na zgodność opisu katalogowego dzieła ze stanem faktycznym (np. autentyczność). Nie ponoszą odpowiedzialności za ukryte wady fizyczne i prawne obiektów. Zakupiony przedmiot można w ciągu 14 dni zwrócić do galerii i odzyskać pieniądze, jeżeli ocena wiarygodnego eksperta dowiedzie jego nieautentyczności.

Roman Przesmycki, dyrektor Domu Aukcyjnego Ostoya, przyznaje, że większość domów aukcyjnych dopuszcza także możliwość negocjacji ceny obiektów, które nie zostały sprzedane na aukcji.

Bartosz Hanus

Warunki uczestnictwa

Udział w aukcji wymaga wniesienia zwrotnego wadium wyskości 500-1000 zł. Niektóre domy aukcyjne wymagają wpłacenia 10 proc. sumy, do jakiej zamierza się licytować. Wpłacenie wadium oznacza akceptację regulaminu aukcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartosz Hanus

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Sposób licytowania dzieł sztuki zależy od ich ceny