Sposoby na skuszenie inwestora

Marcin Kaszuba, Ernst & Young
opublikowano: 11-03-2008, 00:00

Co bierze pod uwagę inwestor, który ma zdecydować, czy fabrykę za kilkanaście, a może kilkadziesiąt milionów dolarów postawić w Bliskowoli czy w Gdziebądzinie?

Wiadomo co — infrastrukturę komunikacyjną i uzbrojenie terenu, a także dostępność pracowników, ich kwalifikacje oraz koszty pracy połączone z jej efektywnością. Ale nie tylko.

Dzięki funduszom strukturalnym (razem z funduszami krajowymi około 90 mld EUR w latach 2007-2013) wszystkie polskie regiony mają ogromną szansę na podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej. Z roku na rok coraz więcej miast i gmin oferuje m.in. przygotowane do inwestowania tereny (i to po preferencyjnych cenach!), wieloletnie zwolnienia i ulgi podatkowe, wsparcie w ramach funduszu pracy (to instrumenty w gestii powiatowych urzędów pracy) oraz pomoc w załatwieniu formalności.

Najważniejsze formy wspierania inwestycji obejmują m.in. wieloletni program wsparcia, zwolnienia podatkowe w ramach Specjalnych Stref Ekonomicznych oraz zwolnienie z podatku od nieruchomości.

Zwolnienia z podatku od nieruchomości, a także ulgi w tym podatku oferowane są na podstawie uchwał rad miasta czy gminy. Prawo do zwolnienia z podatku od nieruchomości gruntów i budowli związane jest z działalnością gospodarczą na terenie gminy. Zwolnienie jest najczęściej uzależnione od wy-

datków inwestycyjnych oraz

tworzenia nowych miejsc

pracy. Może sięgać 200 tys.

EUR w ciągu trzech lat.

Główna korzyść ze zwolnień podatkowych w ramach 14 specjalnych stref ekonomicznych (SSE) to zwolnienie z CIT. Warunkiem jest inwestycja rzędu co najmniej 100 tys. EUR oraz utworzenie nowych miejsc pracy i utrzymanie ich przez minimum 5 lat. Przychód z działalności podlega zwolnieniu z CIT do wysokości odpowiednio 70 i 60 proc. proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji w przypadku małych i średnich firm oraz 50 proc. przy dużych inwestycjach (zwolnienie na podstawie wartości inwestycji) lub dwuletnich kosztów pracy pracowników zatrudnionych przy realizacji nowej inwestycji (zwolnienie na podstawie nowo utworzonych miejsc pracy).

Nieliczne polskie miasta i gminy mają szansę skorzystać z tzw. programu wieloletniego dla realizacji inwestycji, który przeznaczony jest dla dużych inwestycji zagranicznych o kluczowym znaczeniu dla gospodarki. Kryteria „wejścia” to minimum 250 nowo utworzonych miejsc pracy oraz 40 mln EUR inwestycji. Każdy pakiet pomocy jest wynikiem umowy pomiędzy zagranicznym inwestorem oraz rządem.

Marcin

Kaszuba

Ernst & Young

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Kaszuba, Ernst & Young

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu