Spotkanie na szczycie w Białym Domu

opublikowano: 18-11-2019, 17:26

W poniedziałek w Białym Domu w Waszyngtonie doszło do spotkania prezydenta Donalda Trumpa z przewodniczącym Banku Rezerwy Federalnej (Fed) Jerome Powellem oraz sekretarzem skarbu Stevenem Mnuchinem. Dotyczyło ono bieżącej sytuacji panującej w amerykańskiej gospodarce i prognoz na przyszłość.

Według szefa Fed, nie podejmowano tematu oczekiwań dotyczących prowadzonej przez Rezerwę Federalną polityki pieniężnej. Powell miał jedynie podkreślić, że ścieżka polityki będzie całkowicie zależała od napływających informacji o perspektywach gospodarki.

Jerome Powell, szef Fed (z lewej) oraz prezydent USA Donald Trump
fot. Bloomberg

Tymczasem prezydent Trump tradycyjnie poprzez Twittera po swojemu ocenił spotkanie, pisząc, że „było to bardzo dobre i serdeczne spotkanie, podczas którego omówił szereg zagadnień, w tym związanych ze stopą procentową, ujemnymi odsetkami, niska inflacją, luzowaniem, siłą dolara i jej wpływem na produkcję, oraz handlem z Chinami i UE".

W zeszłym tygodniu Powell nazwał amerykańską gospodarkę „gwiazdą” i wyraził mocne przekonanie, że rekordowy rozwój pozostanie na torze.

Nie jest tajemnicą, że prezydent Trump nie przepada za Powellem i od wielu miesięcy krytykuje jego działania jako szefa Fed, szczególnie mając mu za złe, że Rezerwa podniosła w 2018 r. stopy procentowe. Eksperci uważają, że obecnie nawet jeśli dojdzie do dalszej redukcji stawek procentowych Trump nadal będzie występował przeciwko Powellowi. Po raz ostatni obaj oficjele spotkali się twarzą w twarz w lutym, a od tamtej pory rozmawiali tylko telefonicznie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane