Spotkanie premiera z liderami LPR i Samoobrony

(Marek Druś)
11-10-2006, 13:13

Jarosław Kaczyński spotkał się z liderami LPR i Samoobrony, dowiedział się PAP. Spotkanie odbyło się poza Kancelarią Premiera.

Premier Jarosław Kaczyński spotkał się w środę z liderami Samoobrony - Andrzejem Lepperem i LPR - Romanem Giertychem.

Po zakończeniu spotkania Giertych nie chciał komentować jego przebiegu. Lider Ligi powiedział jedynie PAP, że w jego przekonaniu jedynym sposobem rozwiązania obecnej sytuacji jest powrót Samoobrony do rządu.

Według informacji PAP, spotkanie odbyło się poza Kancelarią Premiera.

Wcześniej w Sejmie Andrzej Lepper zapowiedział, że Samoobrona zagłosuje za odrzuceniem projektu budżetu na 2007 rok w pierwszym czytaniu, jeśli nie dojdzie do rozmów o odnowieniu koalicji PiS- LPR-Samoobrona.

Podczas środowej debaty w Sejmie nad projektem przyszłorocznej ustawy budżetowej wniosek o odrzucenie projektu zgłosiła PO. Głosowanie nad nim - jak przewiduje biuro prasowe Sejmu - może się odbyć w piątkowym bloku głosowań.

Tymczasem szef klubu PiS Marek Kuchciński ocenił w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie, że wniosek o odrzucenie projektu budżetu nie uzyska poparcia większości.

Zgodnie z zapowiedziami, za projektem budżetu będą głosowali - oprócz PiS - także posłowie PSL i LPR. SLD nie podjął jeszcze decyzji, jak zagłosuje. Sekretarz generalny Sojuszu Grzegorz Napieralski powiedział PAP, że klub zdecyduje o tym po debacie sejmowej.

Zgodnie z konstytucją, budżet powinien być uchwalony i przekazany do podpisu prezydenta w ciągu czterech miesięcy od przekazania do Sejmu (projekt przyszłorocznego budżetu został złożony w Sejmie 29 września).

Jeżeli tak się nie stanie, prezydent może - ale nie musi - w ciągu 14 dni zarządzić skrócenie kadencji Sejmu. Jeżeli ustawa budżetowa nie wejdzie w życie w dniu rozpoczęcia roku budżetowego, czyli 1 stycznia, rząd prowadzi gospodarkę finansową na podstawie projektu budżetu.

Aby projekt budżetu został odrzucony, wniosek PO musi poprzeć co najmniej 231 posłów - przy założeniu, że wszyscy posłowie (460) są obecni na sali. W sumie PO, Samoobrona i SLD mają 235 głosów.

Lepper podkreślał, że jeśli koalicja ma powstać, to powinno to stać się szybko. "Są ważne głosowania - jest budżet, jest uchwała o samorozwiązaniu Sejmu. Jeżeli mamy wrócić do koalicji, to decyzje powinny zapaść szybko" - ocenił Lepper.

Debata i głosowanie nad wnioskami o samorozwiązanie Sejmu (autorstwa PO i SLD) planowane są na czwartek.

(DI/PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Spotkanie premiera z liderami LPR i Samoobrony