Spotkanie przewodniczących parlamentów V4

  • DI
opublikowano: 13-10-2018, 10:35

Jednym z tematów jest przyszłość Unii Europejskiej i międzyparlamentarna współpraca w ramach Grupy.

W Koszycach na wschodzie Słowacji rozpoczęło się w sobotę spotkanie przewodniczących parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej.

W spotkaniu uczestniczą: marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, wicemarszałek Senatu RP Michał Seweryński, przewodniczący Izby Poselskiej czeskiego parlamentu Radek Vondraczek, wiceprzewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier Janos Latorcai oraz przewodniczący parlamentu Słowacji Andrej Danko.

Spotkanie w Koszycach jest pierwszym spotkaniem w wymiarze parlamentarnym, w ramach słowackiego przewodnictwa w V4. Zgodnie z zapowiedzią gospodarzy ma przebiegać zgodnie z hasłem prezydencji V4 – „dynamiczny Wyszehrad dla Europy”. Podkreślono też, że słowackie przewodnictwo w Grupie przypadło na okres dyskusji o wieloletnim budżecie UE.

„Będziemy się zajmować kwestiami związanymi z przyszłością integracji europejskiej, rozszerzaniem Unii Europejskiej, przede wszystkim o kraje Bałkanów Zachodnich oraz rolą parlamentów narodowych. Zajmiemy się także bezpieczeństwem w obszarze cyfrowym” – stwierdził, cytowany przez portal słowackiego parlamentu, Andrej Danko. Podkreślił, że dla uczestników spotkania V4 nie jest i nigdy nie będzie alternatywą dla UE.

Spotkanie w Koszycach zakończy w sobotę po południu wspólna konferencja prasowa przewodniczących.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu