Spowodował miliardy strat, ale już jest na wolności

opublikowano: 24-06-2015, 17:32

Kweku Adoboli, były trader banku UBS w londyńskim City, który spowodował rekordowe w historii brytyjskiej branży finansowej 2,3 mld USD strat, jest już na wolności.

Adoboli został skazany na siedem lat więzienia, ale według nieoficjalnych informacji niedawno wyszedł z więzienia Maidstone w południowo-wschodniej Anglii po odsiedzeniu połowy wyroku. 

Kweku Adoboli
Bloomberg

Podczas procesu urodzony w Ghanie Adoboli twierdził, że przełożeni byli świadomi jego ryzykownych transakcji, a nawet zachęcali go do podejmowania większego ryzyka.

Prokuratura utrzymywała jednak, że kierowała nim przede wszystkim chęć uzyskania jak największej premii i awansu w banku. W efekcie Adoboli przekroczył wyznaczone limity transakcji, a także nie dokonał ich zabezpieczenia. Dodatkowo fałszował zapisy transakcji aby ukryć ślady wskazujące na niego.

W pewnym momencie Adoboli, syn byłego przedstawiciela Ghany w ONZ, doprowadził do sytuacji, kiedy UBS groziło nawet 12 mld USD straty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, local.ch

Polecane