Spowolnienie dopadło australijską gospodarkę

opublikowano: 06-03-2019, 06:31

Czwarty kwartał 2018 r. przyniósł spadek dynamiki wzrostu australijskiej gospodarki, na której ciąży pogarszająca się sytuacja na rynku nieruchomości. Znalazło to przełożenie na sektor budownictwa oraz na spadek konsumpcji.

PKB największej gospodarki antypodów zwiększył się w okresie październik-grudzień 2018 r. o 0,2 proc. w stosunku do trzeciego kwartału. Mediana oczekiwań ekonomistów zakładała tymczasem wzrost rzędu 0,3 proc. W ujęciu rocznym – jak podaje tamtejszy urząd statystyczny – dynamika wzrostu wyniosła 2,3 proc. i również była słabsza od prognozy zakładającej 2,6-proc. tempo rozwoju.

Zobacz więcej

Australia

ARC

Gospodarka straciła pęd w 2018 r., spowalniając tempo wzrostu z około 4 proc. w skali rocznej w pierwszej połowie roku do zaledwie około 1 proc. w drugim półroczu  - powiedział Andrew Hanlan, starszy ekonomista w Westpac Banking Corp. 

Bank Rezerw jest zorientowany na wydatki gospodarstw domowych, które stanowią prawie 60 proc. PKB. Przez ostatnie dwa kwartały utrzymywały się na niskim poziomie ze względu na sygnały, że konsumenci wstrzymują się z zakupami w reakcji na spadające ceny nieruchomości i utrzymujące się niskie płace.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu