Spowolnienie zbliża się do Szwajcarii

opublikowano: 30-01-2019, 11:27

W Szwajcarii nasilają się oznaki spowolnienia wzrostu gospodarczego. Zorientowany na eksport kraj odczuwa coraz mocniej napięcia handlowe związane z konfliktem między Stanami Zjednoczonymi i Chinami oraz problemy innych dużych gospodarek.

W styczniu 2019 r. wskaźnik wyprzedzający instytutu KOF obniżył się z 96,3 do 95 pkt, notując czwarty  z rzędu miesięczny spadek, pociągnięty w dół przez sektor przemysłowy, podczas gdy wskaźnik Credit Suisse zszedł do siedmioletniego minimum. W efekcie prezentacji ostatnich danych wzrósł odsetek analityków i ekonomistów oczekujących pogorszenia perspektyw dla Szwajcarii, strefy euro, Chin i USA.

Zobacz więcej

Szwajcaria

Bloomberg

Pesymizm na temat perspektywy nie ogranicza się do Szwajcarii. Światowa gospodarka również schładza się, nękana napięciem handlowym wywołanym przez Stany Zjednoczone i konflikty polityczne w Europie, a Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje, że globalny PKB wzrośnie w 2019 r.  najsłabiej od trzech lat.

Według szacunków szwajcarskieg banku centralnego, wzrost gospodarczy w tym alpejskim kraju i ma zwolnić do około 1,5 proc. po wyjątkowo silnym wzroście w 2018 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu