Sprostać wyzwaniom przyszłości

Barbara Warpechowska
opublikowano: 09-11-2017, 22:00

Badanie Warszawa zajęła 29. miejsce w rankingu zrównoważonego transportu w stu miastach świata

Jedynym polskim miastem, które znalazło się w raporcie Sustainable Cities Mobility Index firmy Arcadis, porównującym 100 metropolii z całego świata pod względem zrównoważonego transportu miejskiego, jest Warszawa. Zajęła 29. miejsce w ogólnym zestawieniu. W rankingu wykorzystuje się 23 wskaźniki podzielone na trzy kategorie: jakość życia, gospodarka, środowisko. Wśród nich znalazły się m.in.: dostępność do usług transportowych, utrzymanie i rozbudowa systemu metra, emisja gazów cieplarnianych w transporcie, infrastruktura rowerowa, czas przejazdu do pracy i opłacalność publicznych środków transportu.

EKOLOGICZNIE: Warszawie i innym polskim miastom potrzebna jest między innymi promocja systemu rowerów miejskich i infrastruktury rowerowej.
Zobacz więcej

EKOLOGICZNIE: Warszawie i innym polskim miastom potrzebna jest między innymi promocja systemu rowerów miejskich i infrastruktury rowerowej. Fot. Marek Wiśniewski

Potrzebna równowaga

Pierwsze miejsce zajął Hongkong, za którym uplasowały się Zurych i Paryż. Zaskoczeniem może być to, że bogate stolice zajmowały odleglejsze miejsca w rankingu. Miasta z czołówki wyróżniały się większą równowagą między trzema filarami zrównoważonego rozwoju — społecznym, środowiskowym i ekonomicznym. W pierwszej dziesiątce jest aż 7 miast ze Starego Kontynentu. To, że Warszawa była jedynym polskim miastem w rankingu, wynika z liczby ludności, stopnia urbanizacji i rozwinięcia sieci transportu miejskiego, które można porównać z innymi metropoliami. W zestawieniu ogólnym wyprzedziła m.in. Lizbonę, Montreal, Brukselę i Rzym. Natomiast wysokie trzecie miejsce Warszawy w kategorii gospodarka to rezultat publicznych inwestycji w rozbudowę metra i efektywnego wykorzystania infrastruktury drogowej. Biorąc pod uwagę jakość życia, nasza stolica znalazła się w środku — na 46. miejscu, tuż za Zurychem. W kategorii środowisko uplasowała się dopiero na 71. miejscu. Miasto ma jeszcze wiele do zrobienia w sprawie transportu elektrycznego, udziału terenów zielonych oraz korków i opóźnień.

— Miasta na całym świecie stają przed wielkimi wyzwaniami związanymi z urbanizacją, starzejącą się infrastrukturą, wzrostem populacji i zmianami klimatycznymi. Wierzymy, że inwestycje w lepszy i bardziej zrównoważony transport zapewnią metropoliom wyższą produktywność, atrakcyjność i lepsze życie mieszkańcom, dając jednocześnie bazę do wzrostu ekonomicznego. W naszym raporcie pokazujemy poziom równowagi miast w oddziaływaniu na społeczeństwo, środowisko i gospodarkę. Liczymy, że raport otworzy dalszą dyskusję o tym, co jeszcze można zrobić, żeby transport miejski był bardziej przyjazny, zrównoważony i odpowiadał na wyzwania przyszłości — tłumaczy Jarosław Miziołek, dyrektor pionu infrastruktury Arcadis Polska.

Budować przewagę

Sustainable Cities Mobility Index pokazuje, że nawet miasta z pierwszej dziesiątki nie są w pełni gotowe, by zmierzyć się z konsekwencjami zmian klimatycznych, urbanizacji i starzenia się infrastruktury. Zrównoważony transport w miastach jest jedną ze strategicznych dziedzin, w której mogą budować swoją przewagę konkurencyjną, przyciągać inwestycje, znacząco podnosić jakość życia mieszkańców i rozwinąć turystykę. Punktem wyjścia do inwestycji w lepszą infrastrukturę transportową jest dokładna ocena mobilności w mieście.

— Głównym problemem większości polskich miast jest brak planowania przestrzennego. Wiele z nich jest bardzo rozległych, zajmują dużą powierzchnię w porównaniu z gęstością zaludnienia, co utrudnia stworzenie sprawnego transportu zbiorowego. Konieczne są odważne i innowacyjne inwestycje. Ważna jest także promocja transportu ekologicznego: zbiorowego, systemu rowerów miejskich i infrastruktury rowerowej oraz samochodów elektrycznych. Dobrym sposobem jest także tworzenie centrów przesiadkowych na wzór Łodzi i Krakowa, które zachęcą mieszkańców do rezygnacji z indywidualnych samochodów — podkreśla Jarosław Miziołek. © Ⓟ

O badaniu

Dane z ogólnodostępnych źródeł: Światowej Organizacja Zdrowia, Eurostatu i udostępnionych przez miasta opracowala firma projektowo-doradcza Arcadis we współpracy z londyńskim Centre for Economic and Business Research (Cebr). Porównuje sto miast z całego świata pod względem zrównoważonego transportu miejskiego. W rankingu wykorzystano 23 wskaźniki zgrupowane w trzech kategoriach: jakość życia, gospodarka i środowisko.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu