Sprzeczne dane o cenach domów w Wielkiej Brytanii

Tadeusz Stasiuk, Reuters
opublikowano: 24-05-2023, 12:31
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Według oficjalnych danych Narodowego Urzędu Statystycznego (ONS), ceny domów w Wielkiej Brytanii w kwietniu 2023 r. w okresie ostatnich dwunastu miesięcy odnotowały 4,1-proc. wzrost, przy czym najniższą dynamikę, na poziomie 1,5 proc. zarejestrowano w rejonie stołecznego Londynu.

Ian Forsyth/Bloomberg

Na początku maja dwaj konkurujący pożyczkodawcy hipoteczni przedstawili swoje raporty odnośnie sytuacji na rynku mieszkaniowym i miały one zupełnie innych wydźwięk.

Jak wyliczył Nationwide, w kwietniu ceny wzrosły o 0,5 proc. w stosunku do marca, odnotowując odbicie po siedmiu z rzędu miesięcznych spadkach. Średnia cena domu była o około 4 proc. poniżej szczytu z sierpnia 2022 r. W ujęciu rocznym ceny były natomiast niższe o 2,7 proc.

Z kolei według Halifax, wzrost cen w kwietniu sięgnął zaledwie 0,1 proc. w ujęciu rocznym, notując najniższa dynamikę od grudnia 2012 r. W porównaniu z marcem zniżkowały o 0,3 proc., spadając pierwszy raz w tym roku po wzroście o 0,8 proc. w marcu.

Obawy związane z kosztami utrzymania pozostają realne dla wielu gospodarstw domowych, co prawdopodobnie będzie nadal ciążyć na nastrojach i aktywności na rynku mieszkaniowym – powiedziała Kim Kinnaird, dyrektorka w Halifax, dodając, że w tym roku należy spodziewać się pewnej presji na obniżenie cen domów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane