Sprzeczne rekomendacje dla akcji Lotosu

Zdaniem DM PKO BP, Lotos ucierpi na niskich marżach, a zdaniem BESI — dobrze je wykorzysta, bo wciąż są wysokie.

Czy perspektywy Lotosu mogą być jednocześnie obiecujące i zniechęcające? Nie, tak jak nie da się pogodzić rekomendacji BESI i Domu Maklerskiego PKO BP dla akcji paliwowej spółki. Pierwsze z biur zmieniło rekomendację dla Lotosu ze „sprzedaj” do „kupuj”, podnosząc jednocześnie cenę docelową 19,3 zł do 56,3 zł.

Tymczasem DM PKO BP podtrzymało swoje poprzednie zalecenie „sprzedaj”, a cenę docelową obniżyło z 23,22 zł do 20,74 zł. „Ze względu na ryzyko pogorszenia marż w tym roku oraz brak dodatkowych zysków w segmencie wydobywczym, oczekujemy pogorszenia wyników spółki” — napisali analitycy DM PKO BP.

„Sytuacja Lotosu jest zdecydowanie najlepsza wśród spółek rafineryjnych i gazowych z regionu Europy Środkowej i Wschodniej. Dzięki wysokiej dźwigni operacyjnej i nowoczesnemu zapleczu rafineryjnemu w latach 2013-14 Lotos powinien dobrze wykorzystać wciąż wysokie marże rafineryjne” — uważają natomiast specjaliści z BESI. Sytuacja Lotosu podoba się im bardziej niż choćby węgierskiego MOL (którego akcjom i tak podwyższono zalecenie ze „sprzedaj” do „kupuj”) czy PKN Orlen (rekomendacja poszła w górę do neutralnie” ze „sprzedaj”). MOL, zdaniem BESI, stanie się mniej ryzykowny dzięki pierwszym dostawom ropy z Kurdystanu (3 tys. baryłek dziennie) oraz zaksięgowanym rezerwom, a rynek doceni znaczny potencjał wzrostu. PKN Orlen natomiast ma szanse zrównoważyć nieco gorsze wyniki w sektorze rafineryjnym przez lepsze wyniki w sektorze petrochemicznym i detalicznym.

— Generowanie wysokich przepływów gotówkowych w połączeniu z solidnym bilansem powinno w ciągu najbliższych pięciu lat pozwolić spółce na przeznaczenie na dywidendę 1,2 mld zł rocznie — napisali w uzasadnieniu analitycy BESI.

56,3 zł Na tyle akcje Lotosu wycenia BESI…

20,74 zł …a na tyle analitycy DM PKO BP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy