Sprzedaj ropę, kup płody rolne

Rynki surowcowe dojrzewają do odwrócenia panujących na nich w ostatnich miesiącach tendencji. Ropa zacznie tanieć, a ceny płodów rolnych odbiją

W sierpniu ropa naftowa WTI, na przekór uczestnikom ankiety „PB”, spośród których dwoje upatrywało w niej spadkowicza, odnotowała prawie 2-procentową zwyżkę (od początku roku jest już na prawie 16-procentowym plusie). To nieoczekiwane umocnienie skłoniło specjalistów do podbicia stawki — we wrześniowej ankiecie aż pięcioro zapowiada, że to czarne złoto będzie najbardziej narażonym na przecenę surowcem. Troje wskazuje przy tym na odmianę brent, dwoje na notowaną ze znacznym dyskontem wobec tej pierwszej WTI, a tylkoAndrzej Kiedrowicz z KOI Capital widzi potencjał do dalszych zwyżek cen ropy — chodzi również o WTI.

W czwartek notowania odmiany WTI znalazły się w cenach zamknięcia najwyżej od siedmiu tygodni. Zapasy surowca w USA się kurczą, a spadek produkcji irańskiej postępuje już teraz, nawet mimo tego, że nałożenie sankcji na ten kraj planowane jest dopiero na 4 listopada. Spośród ankietowanych przez Bloomberga analityków i traderów 53 proc. oczekuje, że w tym tygodniu ropa WTI ponownie się umocni, a zniżek spodziewa się 18 proc. Jednak uczestnicy ankiety „PB” zapowiadają, że już w miesięcznym horyzoncie ropa powinna zacząć tracić, a to ze względu na bliskość oporu technicznego oraz zbyt dużą ilość optymizmu na rynku.

Wyjątkowo rozdrobnione okazują się tym razem typy co do surowca mającego szansę na zwyżki. Żaden towar nie zdobył więcej niż jednego głosu, przy czym większość, bo aż cztery typy, rekrutuje się spośród mocno przecenionych w ostatnich trzech miesiącach surowców rolnych. Krzysztof Koza i Mateusz Groszek z Admiral Markets postawili tymczasemna srebro, które w trzy miesiące potaniało o 11 proc., czyli o połowę więcej od złota.

— We wrześniu oczekuję pogorszenia nastrojów na rynkach finansowych, co powinno negatywnie wpływać na ceny metali przemysłowych, a wspierać notowania metali szlachetnych. Na rynku surowców rolnych spodziewam się natomiast korekty ostatnich zniżek — zapowiada analityk niezależny Marcin Kiepas, który lideruje rankingowi za ostatnie 12 miesięcy. © Ⓟ

Dorota Sierakowska, DM BOŚ

 • Cukier (USA)

Dotarcie notowań cukru do okolic 10 centów za funt, gdzie znajdują się wieloletnie minima i ważna psychologiczna bariera, może stanowić pretekst do odbicia w górę. Na razie potencjał zwyżek jest jednak krótkoterminowy, ponieważ fundamenty rynku cukru pozostają niekorzystne.

 • Ropa brent

Po spektakularnych zwyżkach cen ropy w drugiej połowie sierpnia notowania tego surowca zbliżyły się do tegorocznych maksimów, co może stanowić impuls do zwrotu notowań na południe. Obawy dotyczące fundamentów tego rynku, z kwestią Iranu na czele, zostały w dużej mierze uwzględnione w cenach ropy naftowej, więc o kontynuację zwyżek bez kolejnych impulsów będzie trudniej.

Mateusz Namysł, Raiffeisen Polbank

 • Kukurydza

Na tle innych zbóż wycena kukurydzy wydaje się być atrakcyjna — współczynnik potencjalnych korzyści do ponoszonego ryzyka wydaje się być rozsądny.

 • Ropa brent

Obecnie kurs znajduje się blisko oporu. Zakładam, że obecnie brak jest impulsów do wybicia z ostatniej konsolidacji w granicach 70-80 USD za baryłkę.

Marcin Kiepas, niezależny analityk

 • Soja

Zdecydowana większość czynników podażowych jest już w cenach, rynek jest wyprzedany, a lipcowe minima są silnym wsparciem technicznym. Dlatego zwrot z tego ostatniego poziomu i ruch w kierunku lokalnych szczytów z końca lipca wydaje się być prawdopodobny. Jesienią soja może ponownie kosztować 9 USD za buszel.

 • Ropa naftowa WTI

Wzrost cen ropy WTI w drugiej połowie sierpnia nie zmienia jeszcze układu sił na wykresie. Strefa 70-71 USD tworzy silną barierę podażową, która będzie do pokonania. Szczególnie że na horyzoncie brak jest nowych czynników mogących uzasadniać dalsze wzrosty. Stąd też w kolejnych miesiącach ceny ropy powinny oscylować w przedziale 63,40-71,00 USD.

Andrzej Kiedrowicz, KOI Capital

 • Ropa naftowa WTI

Ceny ropy naftowej powinny kierować się w stronę lipcowych szczytów. Rośnie wpływ sankcji ekonomicznych, które w listopadzie zostaną nałożone na Iran, a jednocześnie gwałtownie maleje produkcja surowca w będącej na skraju bankructwa Wenezueli. Dodatkowo ilość niesprzedanej ropy składowanej w basenie Oceanu Atlantyckiego spadła w ciągu ostatnich tygodni z 30 tankowców do zaledwie kilku.

 • Miedź

Rynek miedzi pozostaje pod presją przez eskalację wojny handlowej pomiędzy USA a Chinami, co ma negatywny wpływ na popyt na metale przemysłowe. Wysoka korelacja cen miedzi z kursem chińskiego juana, który jest najtańszy do dolara od 18 miesięcy, ma również negatywny wpływ na cenę tego kluczowego dla Państwa Środka surowca.

Krzysztof Koza, Mateusz Groszek

Admiral Markets

 • Srebro

Notowania srebra prawdopodobnie osiągnęły długoterminowy dołek, a w nadchodzących tygodniach oczekujemy mocniejszego impulsu wzrostowego. Wsparciem dla takiego rozwoju wydarzeń jest rynek kontraktów terminowych, gdzie zostało osiągnięte długoterminowe ekstremum krótkich pozycji — może wystąpić zjawisko short squeeze. Oprócz tego srebro jest tanie względem złota, a długoterminowym czynnikiem wspierającym zwyżki jest deficyt metalu.

 • Ropa naftowa WTI

Krótkoterminowo ropa naftowa stała się jednym z najbardziej przewartościowanych aktywów. Widać to chociażby po pozycjonowaniu się zarządzających na kontraktach terminowych, a także po optymizmie inwestorów detalicznych. Jeśli do tego dodamy rosnącą produkcję ropy w USA, to należy oczekiwać korekty.

Bartosz Sawicki, TMS Brokers

 • Kawa

W sierpniu kawa po raz pierwszy od 12 lat kosztowała na giełdzie w Nowym Jorku mniej niż 100 centów za funt. Choć dostępność surowca jest niezagrożona, to ostatnia fala spadków odrywa rynek od fundamentów.

 • Ropa brent

Przy niepewności o popyt ze strony przeżywających trudne chwile gospodarek wschodzących oraz ponownie szerokim spreadzie brent — WTI spodziewam się wygenerowania korekty sierpniowego wzrostu cen do 78 USD za baryłkę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu