Sprzedawca prądu ponownie jest na sprzedaż

Energia dla firm szuka inwestora. Brzmi znajomo? To kolejne podejście na przestrzeni kilku lat. Rozgląda się też Energy Match.

Prezentacja Energii dla firm (Edf, nie mylić z francuskim koncernem EDF), tzw. teaser, trafiła do podmiotów, które mogłyby być zainteresowane jej przejęciem. Informację „PB” potwierdziły źródła w spółce. Nie byłaby to wiadomość przełomowa, gdyby nie komentarz tych, którzy dokument otrzymali: „tym razem wygląda to poważnie”. Sformułowanie „tym razem” ma znaczenie, bo od 2014 r. Edf regularnie informuje albo o planach giełdowych, albo o poszukiwaniu inwestora. Do transakcji jednak nie doszło.

Mocna prezentacja

Edf jest niezależnym sprzedawcą prądu, kontrolowanym przez biznesmena Roberta Zagożdżona. Według ostatnich informacji, w 2016 r. firma miała 13,3 tys. klientów biznesowych, którym sprzedała 700 GWh energii elektrycznej i ponad 1 TWh gazu. To jeden z większych graczy aspirujących, którzy próbują podgryzać sprzedawców zasiedziałych, głównie państwowych, np. PGE, Eneę, Tauron i Energę. Edf uchodzi też za gracza agresywnego, choć opromienia ją raczej kontrowersyjna sława siostrzanej firmy Energetyczne Centrum (EC), sprzedającej prąd klientom indywidualnym i też należącej do Roberta Zagożdżona. Do wczoraj Robert Zagożdżon nie odpowiedział na nasze pytania dotyczące zamiaru sprzedaży Edf. Nasi rozmówcy wskazują, że pierwsze zachęty do rozmów o przejęciu otrzymali w czasie wakacji, ale proces wciąż jest w początkowej fazie.

— Sądząc po dobrej jakości materiałów informacyjnych, sprzedający zatrudnił profesjonalnych doradców. Stąd wnioskuję, że tym razem właściciel Edf podchodzi do sprawy poważnie — mówi jeden z naszych rozmówców. Przypomina, że Robert Zagożdżon już w 2015 r. dostał od fińskiego Fortum ofertę przejęcia Edf, ale jej nie przyjął. Wcześniej firma była badana przez PGE, ale oferta nie wpłynęła. Nietrudno zidentyfikować grono, do którego tym razem trafiły teasery. To sprzedawcy prądu, którzy ostatnio kupowali inne firmy lub zapowiadali przejęcia, czyli m.in. Fortum, Orange, Gaspol.

Kusząca wizja

Edf to niejedyny sprzedawca prądu, który szuka inwestora. Rozgląda się za nim również Energy Match, mała firma sprzedająca energię ok. 10 tys. odbiorców indywidualnych. Z Krajowego Rejestru Sądowego wynika, że założyli ją Holendrzy. Nie otrzymaliśmy od niej odpowiedzi na pytania. Nasi rozmówcy twierdzą, że Energy Match chce raczej pozyskać kapitał na dalszy rozwój, a niekoniecznie zmienić właściciela. Próbuje już od kilku miesięcy, na razie bez efektów.

Według przepytanych przez nas menedżerów, Edf i Energy Match do szukania inwestora zachęcił przykład Multimediów. Latem operator kablowy sprzedał Orange portfel 75 tys. klientów, którzy kupowali od niego prąd i gaz. Telekom zapłacił 37 mln zł, co rynek uznał najwyraźniej za dobrą cenę.

2007 Od 1 lipca tego roku indywidualni odbiorcy energii zyskali możliwość zmiany sprzedawcy…

3 proc. …a tylu z nich skorzystało z tego prawa w ciągu dekady.

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane