Sprzedaż drukarek 3D rośnie o 100 proc.

DI, PAP
opublikowano: 16-10-2016, 11:55

W tym roku sprzeda się 456 tys. drukarek 3D, dwa razy więcej niż przed rokiem – prognozuje Gartner.

Polscy producenci drukarek 3D mocno się rozpychają na świecie. Najbardziej znanym jest Zortax
Zobacz więcej

Polska nisza

Polscy producenci drukarek 3D mocno się rozpychają na świecie. Najbardziej znanym jest Zortax

Do końca tego roku na rynek trafi blisko 456 tys. drukarek 3D – szacuje firma badawczo-doradcza Gartner. W 2015 r. sprzedanych zostało jedynie 219 tys. tego typu urządzeń. Analitycy firmy prognozują sprzedaż 6,7 mln drukarek już w 2020 r.
"Rozwój coraz bardziej intuicyjnego oprogramowania oraz tańszych drukarek w połączeniu ze zwiększającą się pulą materiałów, które można wykorzystać w procesie druku 3D, prowadzi do rosnącego zainteresowania tą metodą fabrykacji - zarówno wśród konsumentów, jak i wśród podmiotów przemysłowych" - komentuje Pete Basiliere, wiceprezes działu badań w firmie Gartner.
Dziś druk 3D znajduje zastosowanie przede wszystkim w prototypowaniu i procesach wytwórczych, gdzie wymaga się krótkich serii produktów, które różnią się od siebie w niewielkim stopniu. Technologia 3D printing budzi także zainteresowanie placówek edukacyjnych.
"Sektor edukacji poszukuje dziś drukarek w cenie poniżej 2,5 tys. dol., które są wykorzystywane na różnych etapach kształcenia uczniów i studentów. Absolwenci kierunków inżynieryjnych, zaznajomieni z drukiem 3D znajdą zatrudnienie m.in. w branży wytwórczej, lotniczej, kosmicznej i robotyce" - ocenia Basiliere.
Przemysł znajduje zastosowanie dla druku 3D zwłaszcza w fazie prac projektowych i na etapie wytwarzania prototypów, a także podczas wykańczania produktów, nadając im za pomocą technik 3D printing unikalne cechy i właściwości. Analitycy Gartnera szacują, że w 2020 r. już 65 proc. produkcji przemysłowej będzie przebiegać z użyciem druku 3D.
"Sektor lotniczy i kosmiczny stosuje druk 3D od wielu lat by produkować niewielkie ilości części i elementów o bardzo skomplikowanej budowie. Firmy zbrojeniowe we współpracy z wojskiem badają z kolei możliwość wykorzystania druku 3D do produkcji kluczowych części zamiennych także poza fabrykami - na morzu lub w odległych bazach" - przypomina analityk Gartnera.
Eksperci firmy wskazują na Amerykę Północą oraz Zachodnią Europę jako na regiony, gdzie w najbliższych latach druk 3D będzie wykorzystywany najszerzej. Zwracają jednocześnie uwagę, że kraje rejonu Azji i Pacyfiku - zwłaszcza Chiny - wpisują 3D printing w strategię unowocześnienia swoich procesów produkcyjnych. Duży popyt na rozwiązania druku 3D będzie się tam utrzymywał przynajmniej do 2020 r.
Informacje na temat rozwoju branży druku 3D pochodzą z raportu pt. Forecast: 3D Printers, Worldwide, 2016, który został opublikowany w połowie października przez firmę badawczo-doradczą Gartner.© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy