Sprzedaż Izolacji wspomoże II kwartał

Robert Grzeszczuk
opublikowano: 11-06-1999, 00:00

Sprzedaż Izolacji wspomoże II kwartał

BEZKRÓLEWIE: Po tym, jak Andrzej Modrzejewski został prezesem Polskiego Koncernu Naftowego, władze funduszu nie wybrały dotąd jego następcy.

Pierwszy kwartał nie był dla NFI im. Kwiatkowskiego najlepszy. Znacznie ciekawiej zapowiada się II kwartał, w którym zostaną sfinalizowane transakcje sprzedaży kilku znaczących pakietów, w tym Izolacji w Zduńskiej Woli.

W I kwartale strata netto funduszu była bliska 1,6 mln zł, jednak w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku była ona mniejsza o ponad 60 proc. Największy wpływ na wielkość strat miały przychody z inwestycji, które z uwagi na ujemne przychody z tytułu udziału w wyniku finansowym spółek (4,78 mln zł) wyniosły -4,35 mln zł. Ponad 1 mln zł straty przyniosła także sprzedaż akcji 15 spółek, wchodzących w skład portfela mniejszościowego.

W I kwartale na uwagę zasługuje przede wszystkim podpisanie z ABN AMRO Securities umowy sprzedaży 32 proc. akcji IT Communications oraz sprzedaż na rzecz PKO BP 182 770 papierów Lubelli.

W okresie tym została zawarta warunkowa umowa sprzedaży na rzecz Cochery Bourdin Chausse International 33,44 proc. kapitału akcyjnego Śląskiego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych w Mikołowie. Sprzedano akcje spółki Big Fish (przy stopie zwrotu rzędu 110 proc.). Sfinalizowano też sprzedaż prawie 25,5 proc. akcji Syntexu oraz 66,5-proc. pakietu akcji Paszutilu, a także 25,9 proc. kapitału akcyjnego Chemomontażu.

Fundusz podpisał także z duńskim Icopalem umowę sprzedaży 32,99 proc. akcji Izolacji w Zduńskiej Woli po cenie 300 zł, co daje przychód wysokości prawie 114 mln zł. Transakcja ta została jednak rozliczona w II kwartale i będzie prawdopodobnie miała największy wpływ na wyniki osiągnięte w tym okresie.

NFI im. E. Kwiatkowskiego, który jako jedyny spośród piętnastu NFI od początku obywał się bez firmy zarządzającej, został ostatnio, z uwagi na przejęcie kontroli nad funduszem przez Grupę PZU, zmuszony do podpisania takiej umowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Grzeszczuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Sprzedaż Izolacji wspomoże II kwartał