Sprzedaż mieszkań w dół, ceny w górę

opublikowano: 25-07-2019, 22:00

Maleje liczba transakcji, ale rosną ceny. Deweloperzy są spokojni, bo przychody ze sprzedaży pozostają zadowalające — wynika z raportu JLL.

Drugi kwartał 2019 r. na rynku deweloperskim przyniósł w porównaniu z poprzednim kwartałem wyraźny spadek — zarówno pod względem liczby lokali wprowadzonych do sprzedaży, jak i sprzedanych. Deweloperzy działający w sześciu największych miastach Polski — Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu i Łodzi — sprzedali 15,1 tys. mieszkań, o 8 proc. mniej niż kwartał temu i o 20 proc. mniej niż w rekordowym IV kw. 2017 r. — podaje raport JLL.

Zdaniem ekspertów sprzedaż nowych mieszkań w Polsce wciąż utrzymuje się na bardzo dobrym poziomie, ale wyniki z 2017 r. już się nie powtórzą. Od kwietnia do czerwca deweloperzy na rynek dostarczyli 14,9 tys. nowych mieszkań, o 11,5 proc. mniej kw./ kw. Dało to najsłabszy rezultat od sześciu kwartałów.

— Spadek podaży jest przede wszystkim efektem braku terenów, problemów z uzyskiwaniem pozwoleń na budowę, trudności z wykonawstwem, ale też ostrożnością niektórych firm — wylicza Katarzyna Kuniewicz, dyrektorka działu badań rynku mieszkaniowego JLL.

Słabsza sprzedaż lokali nie wpłynęła na ceny mieszkań. Na żadnym z monitorowanych przez JLL rynków nie odnotowano spadku. Kwartał do kwartału podrożało w Krakowie — o 5,7 proc., Trójmieście — o 3,4 proc., Warszawie — o 2,2 proc. oraz Wrocławiu — o 1,9 proc. W Łodzi i Poznaniu ceny się nie zmieniły.

— Tam gdzie brakuje podaży, ceny będą dalej rosły. Nawet jeśli wolniej, zwłaszcza w segmencie mieszkań o podstawowym standardzie, to nie powinno to zagrozić deweloperom utratą płynności. Ceny mogą się nie zwiększyć jedynie w wąskim segmencie najdroższych apartamentów. Z drugiej strony wysokie koszty realizacji i ograniczona podaż gruntów utrudniają uzupełnianie oferty — mówi Katarzyny Kuniewicz.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Rosnące koszty przełożą się na wyższe ceny. Na koniec czerwca 2019 r. na nabywców czekało w sprzedaży 51,3 tys. lokali. Jednak klienci nie do wszystkich wprowadzą się od razu. Co drugie mieszkanie w ofercie dewelopera będzie oddane w 2020 r., 27 proc. — czyli około 14 tys. — w 2021 r. W całej puli najmniej jest mieszkań już wybudowanych i gotowych do zamieszkania, stanowią około 7 proc.

— Kupujemy mieszkania na bardzo początkowych etapach, dlatego też na sześciu rynkach z ponad 51 tys. mieszkań tylko do 3,5 tys. można się wprowadzić już dziś. Pozostałe są dopiero w budowie — mówi Katarzyna Kuniewicz.

Zapewnia, że na obniżkę cen w drugim półroczu nie ma co liczyć.

— Nie da się bez rezygnacji z marży i obcięcia kosztów na placu budowy obniżyć cen mieszkań, które są w ofercie sprzedażowej. Jeżeli ceny mają spaść w kolejnych kwartałach, deweloperzy muszą wprowadzać do ofert coraz tańsze mieszkania, a na to się nie zapowiada — dodaje ekspertka.

Sytuacja firm deweloperskich wydaje się dość bezpieczna.

— Stopy procentowe zachowują stabilny poziom, a ankiety GUS-u dotyczące skłonności do zakupu mieszkań pokazują, że chęć Polaków do kupna mieszkań nie maleje. Wyjątkiem mogą być relatywnie duże inwestycje nastawione na nabywców inwestujących z myślą o najmie krótkoterminowym. Naciski branży hotelarskiej, samorządów miast i przedstawicieli wspólnot mieszkaniowych mogą doprowadzić do ograniczeń krótkoterminowego najmu i jego mniejszej opłacalności — mówi ekspertka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Masajło

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu