Sprzedaż PC-tów najniższa od 9 lat

opublikowano: 12-04-2016, 13:22

Sprzedaż komputerów osobistych spadła szósty kwartał z rzędu i jest najniższa od 2007 roku, wynika z danych firmy Gartner.

W pierwszym kwartale sprzedaż komputerów osobistych spadła o 9,6 proc. w ujęciu rocznym do 64,7 mln sztuk, wynika z szacunków firmy Gartner. Jej analitycy podkreślają, że nowe gospodarstwa domowe nie decydują się na bycie komputera jak to było w przeszłości, bo wolą łączyć się z siecią przez smartfony. Pomimo to Gartner spodziewa się pewnego odbicia sprzedaży PC-tów później w tym roku, co uzasadnia przechodzeniem ludzi na system operacyjny Windows 10. Słabsze wyniki sprzedaży komputerów osobistych można także tłumaczyć mocniejszym dolarem.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

- We wszystkich głównych regionach zanotowano spadek rok do roku dostaw. Najmocniejszy w Ameryce Łacińskiej gdzie spadły o 32,4 proc. - powiedziała Mikako Kitagawa, analityczka Gartner.

Największym graczem na rynku PC-tów pozostaje chińskie Lenovo, które ma 19,3 proc. udziału w rynku. W pierwszym kwartale sprzedaż jego komputerów spadła o 7,2 proc. Drugie jest amerykańskie HP, które ma 17,6 proc. udziału w rynku, a trzeci Dell z 14,1 proc. W pierwszej piątce znajdują się jeszcze Asus (8,3 proc.) i Apple (7,1 proc.).

Sprzedaż komputerów osobistych (PC) spadła w 2015 roku o 8 proc. do 288,7 mln sztuk i była najniższa od ośmiu lat. Najwięcej komputerów osobistych sprzedano w 2011 roku, aż 365 mln. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, AFP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Handel / Sprzedaż PC-tów najniższa od 9 lat