Sprzedaż Renault spadła mniej niż oczekiwano

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 22-04-2022, 08:23

Mimo problemów na rosyjskim rynku i wynikających z niedoboru chipów spadek przychodów koncernu Renault w pierwszym kwartale okazał się mniejszy niż prognozowano, informuje Bloomberg.

fot. Bloomberg

Francuski producent samochodów odnotował w pierwszych trzech miesiącach 2022 r. zniżkę przychodów rzędu 2,7 proc. do kwoty 9,75 mld EUR. Analitycy spodziewali się większego spadku, do 9,27 mld EUR.

Firma szacuje, że przychody w Rosji, która objęta została zachodnimi sankcjami za inwazję na Ukrainę obniżyły się o 16 proc. do 900 mln EUR, przy czym udział joint venture z AvtoVaz odpowiadał za 527 mln EUR sprzedaży.

Renault na początku marca zadeklarowało wyjście z rosyjskiego rynku, ale do tej pory nie podano żadnych szczegółów. Na razie jedynie wstrzymano produkcję w montowni w Moskwie.

Sprzedaż pojazdów koncernu Renault spadła tymczasem w okresie styczeń-marzec 2022 r. w ujęciu globalnym o 17 proc. przy czym w samej Rosji, która jest drugim pod względem wielkości rynkiem dla francuskiej firmy, o 34 proc.

Z uwagi na utrzymujące się problemy z łańcuchami dostaw i brakami chipów Renault podtrzymało prognozę spadku tegorocznej produkcji o około 300 tys. pojazdów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane