Sprzedaż znów przekroczyła 1 mld zł

opublikowano: 19-02-2019, 22:00

Czwarty miesiąc z rzędu wartość sprzedaży detalicznych obligacji skarbu państwa przekroczyła 1 mld zł.

W styczniu drobni inwestorzy kupili papiery za 1,13 mld zł — to o 16 proc. więcej niż przed rokiem, wynika z danych Ministerstwa Finansów. Największym wzięciem cieszyły się tym razem obligacje 4-letnie (326,6 mln zł), które nieznacznie wyprzedziły obligacje 3-miesięczne (323 mln zł) i 2-letnie (308,7 mln zł). Analitycy Open Finance zwracają uwagę, że obligacje 3-miesięczne i 2-letnie po potrąceniu podatku dają skromny zarobek — odpowiednio 1,7 i 1,22 proc. netto.

„Najpewniej sporo osób jest zmęczonych poszukiwaniem dobrze oprocentowanych lokat. Co prawda można na rynku znaleźć rozwiązania dające odsetki na poziomie 3-4 proc., ale są one obwarowane dodatkowymi warunkami i limitowane, bo pozwalają zainwestować na przykład pieniądze tylko na kilka miesięcy lub wprowadzają limit kwoty — np. 10 tys. zł” — komentują analitycy.

Nominalne oprocentowanie obligacji 3-miesięcznych w ofercie na luty to 1,5 proc. w skali roku. Odsetki są wypłacane po okresie oszczędzania. 2-latki przyniosą 2,1 proc. odsetek w skali roku, a po pierwszym roku zysk zostanie skapitalizowany. Oprocentowanie 3-latek jest zmienne i w pierwszych sześciu miesiącach wynosi 2,2 proc. w skali roku. W kolejnych okresach wysokość odsetek będzie zależeć od stawki WIBOR6M. Oprocentowanie 4-latek oparte jest na inflacji. W pierwszy roku wynosi 2,4 proc., a kolejnych równe będzie inflacji i stałej marży równej 1,25 pkt. proc. Konstrukcja 10-latek jest zbliżona, przy czym w pierwszym roku przyniosą one 2,7 proc. odsetek (odsetki są jednak kapitalizowane i wypłacane po zakończeniu oszczędzania), a w kolejnych latach oprocentowanie będzie równe inflacji powiększonej o 1,5 pkt. proc. marży.

12,8 mld zł Taka była wartość sprzedaży obligacji oszczędnościowych w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu