Sputnik digitalizuje administrację publiczną

opublikowano: 30-11-2020, 22:00

Współpraca z resortem finansów i samorządami i rozwój przez akwizycje - informatyczna spółka rozpycha się w sektorze publicznym.

Spółka Sputnik Software, tworząca systemy informatyczne dla administracji publicznej i samorządów, w ostatnim czasie podpisała umowę ramową z Ministerstwem Finansów (jako jedna z wyłonionych firm). W ramach tej umowy zobowiązała się do udostępnienia zespołu własnych programistów na potrzeby bieżących działań resortu, związanych zarówno z rozwojem już zainstalowanych systemów, jak i tworzeniem nowych. Wartość poszczególnych zamówień będzie ustalana każdorazowo w umowach wykonawczych. Maksymalne, łączne wynagrodzenia za nie może wynieść 90 mln zł brutto. Umowa będzie obowiązywać przez najbliższe dwa lata. Dodatkowo Ministerstwo Finansów na kolejne trzy lata przedłużyło ze Sputnikiem umowę na obsługę i utrzymanie oprogramowania [email protected] do zarządzania budżetem dla jednostek samorządowych oraz administracji centralnej. Wartość tego kontraktu wynosi 8,5 mln.

Jak podaje Tomasz Maćkowiak, prezes Sputnik Software, cała grupa, której spółka jest częścią, ma obecnie otwarte dodatkowo kontrakty o wartości ok. 80 mln zł. Obecnie firma obsługuje m.in. Podkarpacki System Informacji Publicznej, systemy poszczególnych samorządów, e-urzędy itp.

Sputnik, który w maju 2020 r. połączył siły z Gospodarczym Instytutem Analiz Przestrzennych (GIAP), tworząc grupę kapitałową, stawia ma rozwój – zarówno organiczny, jak i poprzez akwizycje. Firmy w październiku poinformowały o przejęciu 40 proc. udziałów DSGS – rodzimej spółki IT tworzącej oprogramowanie do zarządzania budżetem w administracji publicznej. W planie są kolejne akwizycje – trwają rozmowy z kilkoma podmiotami z rynku, których usługi są komplementarne z zakresem działalności grupy.

- Spodziewam się, że w przyszłym roku sfinalizujemy kilka kolejnych przejęć. Chcemy zwiększyć nasze kompetencje, by móc w bardziej kompleksowy sposób obsługiwać administrację publiczną. Powoli przygotowujemy się też na czasy, w których poziom dofinansowania cyfryzacji urzędów z budżetu unijnego zostanie zmniejszony. Wówczas będziemy szukać zleceń także w sektorze prywatnym – zapowiada Tomasz Maćkowiak, prezes Sputnik Software.

Obecnie usługi dla sektora prywatnego świadczy GIAP, aczkolwiek w znikomym stopniu.

Tomasz Maćkowiak spodziewa się, że ten rok grupa zakończy z przychodami powyżej 70 mln zł, w czym najwyższy udział będzie mieć Sputnik. Podkreśla też dużą dynamikę wzrostu przychodów GIAP.

- GIAP jako dostawca oprogramowania GIS, umożliwiającego gromadzenie, analizowanie i wizualizowanie danych geoprzestrzennych, został zauważony przez administrację największych miast w Polsce i urzędów centralnych. Obecnie negocjujemy kilka kontraktów, które są efektem naszej pracy z ostatnich lat – dodaje Sławomir Hemerling-Kowalczyk, prezes GIAP, członek zarządu Sputnik Software.

Poznaj program konferencji online “Chief Digital Officer Summit 2021”, 18 lutego 2021 >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane