Średniaki napędzają hossę

Środowy handel na warszawskiej giełdzie przebiega pod znakiem lekkiej przewagi strony popytowej, a zwyżki napędzają spółki z bezpośredniego zaplecza giełdowej ekstraklasy.

Po trzech godzinach handlu WIG20 zyskuje 0,1 proc., a mWIG40 rośnie o trzy czwarte proc. Bykom udało się powstrzymać napór podaży nawet mimo pogłębiającej się korekty na rynkach światowych (frankfurcki DAX traci czwartą sesję z rzędu, zniżkując o 0,7 proc.).

Na zachowanie głównych indeksów znów pozytywnie oddziałują banki. Najwyżej w historii znalazł się kurs ING Banku Śląskiego (+2,6 proc.). W drugim kwartale spółka zarobiła na czysto 216,9 mln zł, o 24 proc. więcej od oczekiwań. Po wczorajszej korekcie do zwyżek wróciły notowania Pekao (+1,1 proc.), które jeszcze w poniedziałek były najdroższe od blisko trzech lat. Entuzjazmu inwestorów nie podzielają jednak brokerzy. Espirito Santo podniosło wprawdzie wycenę jednej akcji do 160 zł, a rekomendację do „neutralnie”, jednak przy „sprzedaj” obstaje Societe Generale (bank minimalnie podniósł wycenę do 141 zł). Negatywne zalecenia ciążą na notowaniach BRE Banku (-0,8 proc.). Do „neutralnie” rekomendację dla spółki obniżyło Espirito Santo. Tymczasem Raiffeisen obniżył zalecenie do „sprzedaj”.

Poza segmentem blue chipów inwestorzy koncentrują się na najbardziej płynnych spółkach. mWIG40 poprawia pięcioletni rekord, ciągnięty w górę przez sektor finansowy, a w szczególności zwyżki wspomnianego ING Banku Śląskiego i Getinu Holding. W korekcie utkwiły jednak sWIG80 (-0,4 proc.) oraz WIG Plus (-0,3 proc.). Poniżej przegląd wiadomości z szerokiego rynku.

Notowania Getin Holding poprawiają dwuletni szczyt (+2,3 proc.). Do 4,27 zł cenę docelową dla papierów spółki podniósł DM IDM SA, podtrzymując rekomendację „kupuj”. To sugeruje jeszcze 23 proc. potencjał zwyżek.

Czwarty dzień z rzędu pięcioletnie maksimum poprawiają notowania Asbisu, spółki z Portfela PB (+0,3 proc.). W drugim kwartale spółka zwiększyła zysk netto o 342 proc. do 1,37 mln USD.

Tuż pod pięcioletnim szczytem zastygły notowania Emperii (0,0 proc.). Akumulowanie akcji spółki zalecił DM Millennium, wskazując, że emitent może wystąpić w roli podmiotu przeprowadzającego konsolidację rynku handlu dobrami szybkozbywalnymi.

Zatrzymała się hossa w branży medialnej, której wskaźnik jeszcze wczoraj znajdował się najwyżej od dwóch lat. Sprzedaż zarówno papierów Cyfrowego Polsatu, jak i TVN, zaleciło Societe Generale.

Najwyżej od dwóch lat znalazły się notowania Ronson Europe (+5,6 proc.). Inwestorom nie przeszkadzają słabe wyniki kwartalne. W zakończonym kwartale deweloper zarobił na czysto 4,1 mln zł, o 27 proc. mniej niż oczekiwali analitycy.

W kierunku ośmiomiesięcznego dołka sprzed tygodnia znów zmierzają notowania. Operator giełdy prowadzi negocjacje w sprawie zakupu 30 proc. udziałów w Aquis Exchange, firmie, która zamierza zorganizować paneuropejski rynek obrotu akcjami w formie wielostronnej platformy obrotu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW / Średniaki napędzają hossę